Messengeri viiruse vastu aitab ettevaatlikkus

Ain Kivesti 20. september 2007, 00:00

Populaarse suhtlusprogrammi MSN Messenger kaudu levivad viirused ei erine oma olemuselt tavalistest arvutiviirustest, millesse on võimalik oma arvutit nakatada.

Messengeri kaudu nakatumine toimub sarnaselt tavalisele pahalase püüdmisele, kui liikuda internetis ringi kahtlastel lehekülgedel või kasutada teadmata päritoluga andmekandjaid.

MSN-viiruste rünnakust annab tavaliselt märku asjaolu, et listis olevad sõbrad-tuttavad hakkavad teadmata põhjustel võõrkeeltes, üldjuhul inglise keeles rääkima, kasutades väljendeid: "Look at my Picture", "Hey, check it" või öeldes midagi sarnasesisulist, mis tekitab põnevust ja huvi ning kutsub mõtlemata vastu võtma salapäraseid teateid ja nõustuma kõigele heakskiitu andma.

Tavaliselt pakutakse allalaadimiseks mingit olulist faili, näiteks pilti, kuid võidakse anda ka link tundmatule leheküljele. Pakutavad failid on tavaliselt imelike faililaienditega - .pif, .scr, .exe.

Et viiruseid mitte arvutisse lasta, tuleb kõikvõimalikke kahtlaseid teateid vältida ja mitte laadida alla tundmatuid dokumente, isegi kui saatjaks on listis olev hea tuttav. Iseenesest ei pääse üldjuhul ükski pahalane arvutisse toimetama, selleks tuleb ikkagi luba anda.

Tihti juhtub aga nii, et kuuldud õpetussõnad meenuvad ja pettusest saadakse aru alles siis, kui viirustele on juba antud luba tegutsema hakata. Pahalastest annab märku arvuti viirusetõrjesüsteem.

Kui aga viirusetõrjes pole olemas funktsiooni, mis kontrolliks MSNi liiklust, tuleb seadetes ära märkida, kus tõrjuja asub. Tools > Options > File Transfer, märkides ära väljendi "scan files for viruses using" ja valida olemasolev viirusetõrjeprogramm.

Saades aru, et arvuti on nakatunud, tuleb kohe alla laadida viirusetõrje uuendused ja lasta programmil arvuti üle kontrollida.

Abiks on ka vabavarana saada olevad tõrjesüsteemid - Avast, NOD32 või Zone Alarm. Lisaks veel nuhkvara eemaldajad ja Ad-Aware'i-sarnased programmid.

Ilma viirusetõrjeprogrammita tänapäeval enam kuidagi hakkama ei saa ja soovituslik on leida Messengeri suvandite seast üles säte, mis keelab automaatselt ära kõikide teadaolevate ohtlike failitüüpide allalaadimise - nii ei teki mingisugust kiusatust uurida salapärase kirjutaja jagatavaid teateid. Teades samas vägagi veendunult, et tegemist pole sõbraga.

Kõige lihtsam ja ohutum on siiski alati loogiliselt mõelda ja mitte võtta kõike pakutavat vastu, teadmata sajaprotsendiliselt selle päritolu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:02

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing