15 tundi elutõdesid

Mari Hiiemäe 21. september 2007, 00:00

Fassbinderi tähtteos kuulub filmikunsti kullavaramusse. Sellel on sügav tähendus, kuid ometi mitte nii sügav, et tavavaataja sellest aru ei saaks.

Filmisaaga kuulumine väärtfilmide kategooriasse ei tohiks publikumis tekitada eelarvamust, et see sobib peamiselt vaid spetsialiseerunud filmikriitikute kogukonna maitsele.

Fassbinderi käekiri on mõeldud lihtsurelikule, sealhulgas ka rahvale, kes ei tarvitse filmikunsti ajaloost midagi teada.

15osalise filmi "Berlin Alexanderplatz" sõnum on universaalne. Filmi olustik on kantud küll 30. aastate Saksamaale, kuid sellesse nopitud probleemid on tähenduslikud ka tänapäevase vaataja jaoks. Sündmused arenevad linnaruumis, milleks antud kontekstis on Berliin.

Esimene maailmasõda on läbi ning inimesed täis kahtlusi ning küsimusi. Juba toimunud sõda loob fooni sisemistele mõtisklustele. Sõda ja sõja mõjud iseenesest ei ole aga filmi peamiste sümbolite hulgas. Oluline märksõna on suurlinna suruv õhkkond, mis peategelase lämmatab.

1980. aastatel valminud filmiseeria, mis nüüd jõuab kinolinale restaureeritud vormis, on tähtteos märksa laiemalt kui ainult Saksa kultuuriruumi piires.

Kuna film võtab kokku pinged ning meeleolud, mille Esimene maailmasõda pärandas tervele Euroopale, on see oluline kogu Euroopa jaoks.

Fassbinder on viinud filmi süžee väga isiklikule tasandile. Peategelase tõekspidamised on suuresti kantud režissööri minatunnetusest ja elufilosoofiast. Vaatajal omakorda on end lihtne samastada filmikangelasega.

"Berlin Alexanderplatzi" aluseks on Alfred Döblini 1929. aastal ilmunud samanimeline romaan, mis tegi autori kuulsaks üle terve Euroopa. Raamat on tõlgitud mitmesse keelde ning sellest on hiljem ilmunud mitmeid uustrükke.

Eesti publikuni jõuavad film ja raamat üheskoos. Filmiseanssidega paralleelselt esitletakse Fassbinderi festivalil ka "Berlin Alexanderplatzi" eestikeelset trükiversiooni.

Kunagi Saksa telekanalitel seriaalina jooksnud filmi näeb Eesti vaataja paari päeva jooksul täies mahus. Tartus on mammutfilmiga seotud üritused jaotatud nelja õhtupooliku peale, Tallinna rahvas näeb filmi osi järgmisel nädalavahetusel kahe täispika filmipäeva jooksul.

"Berlin Alexanderplatzi" võib vaadata nii tervikuna kui ka mõne seeria kaupa. Filmi erinevad osad on küll omavahel seotud, kuid asjade kulg ei tohiks vaatajale segaseks jääda ka üksikut seeriat vaadates.

Kinos saab lugeda filmiosade sisukirjeldusi, mis aitavad tegevustikus paremini orienteeruda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing