Oliver Kruuda müüb salaja Kalevi ja Tere

Piret Reiljan 21. september 2007, 00:00

Selle tehinguga saab kolmik eesotsas Kruudaga ainuüksi Kalevi tütarfirmade müügist 530 miljonit krooni vaba raha. Varem on Kruuda öelnud, et kavatseb jõuliselt investeerida omandatud meediaettevõtetesse.

Kalevi ja Tere müügiotsusest teatati ootamatult eile pärastlõunal Paides toimunud aktsionäride koosolekul. Ettevõtete ja nende tütarfirmade uueks omanikuks saab ärimees Indrek Rahumaa juhitav investeerimisfirma Alta Capital Partners.

Kalevile kuuluvate toiduainetööstuste müügi baashind on 880 miljonit krooni, millest arvatakse maha äriühingute finantskohustused ehk ca 350 miljonit krooni.

Kuna Tere piimatööstus pole börsifirma, siis selle tehingu suurust pooled ei avalda.

"Meie etapp toiduainetööstuses on selleks korraks lõppenud, " ütles Kruuda eileõhtusel mornivõitu meeleolus möödunud pressikonverentsil. "Oleme uhked, et Kalevit ei müünud kuhugi Portugali ega Mehhikosse."

Toiduainetööstuse müümise põhjuse kohta ütles Kruuda pärast pikka mõttepausi, et ettevõtetes nappis kapitali. "Oli vaja veel kõvasti investeerida, kuid meil ei olnud neid võimalusi," lisas ta.

Mida Kruuda saadud rahaga peale hakkab?

"Nendest kavatsustest peame kõigepealt börsi teavitama, aga tahaks investeerida," ütles Kruuda. "Meedias on meil uks lahti löödud ning see valdkond on osutunud põnevamaks, kui alguses tundus. Varsti tuleb meilt kindlasti uudiseid sel teemal."

Alta Capitali juht Indrek Rahumaa ütles, et Kalev ja Tere täiendavad suurepäraselt firma senist investeerimisportfelli. "Oleme pikaajaline tööstusinvestor, meil on toiduainetööstused Lätis ja Poolas," ütles Rahumaa.

Kruuda sõnul pole Kalevil kavas börsilt lahkuda, vaid ta jääb börsile lihtsalt meediaettevõttena.

Kalevi müügist on sahistatud aastaid, ettevõtte võimalike kosilastena on mainitud enamikku Põhjamaade kondiitritehaseid.

Ka Kruuda ise on tunnistanud, et huvilisi on tiirelnud ettevõtte ümber pidevalt ja eelmisel aastal jäi müügitehing toimumata vaid seetõttu, et Keskerakonna juht Edgar Savisaar andis Kruudale tungivat nõu, et see ettevõtet soomlastele ei müüks.

Eile Paides toimunud Kalevi aktsionäride koosolekule oli tulnud vaid käputäis firma osanikke ning neidki ei paistnud ettevõtte müügiuudis suurt üllatavat.

Veidi pärast kella 14 vihmase Paide kultuurikeskuse ette saabunule ei viidanud esialgu miski ühe börsifirma aktsionäride koosoleku toimumisele. Majas sees tervitasid meid Kalevi kommikotid, mida igale koosolekule saabunud aktsionärile lahkelt jaotati.

Peagi hakkasid saabuma ka tugevamat masti aktsionärid eesotsas Kalevi juhataja ja suuromaniku Oliver Kruudaga. Nähes meid koos fotograafiga, kes prominente pildistas, astus mees ligi ja uuris otse, kes me sellised oleme. Nimetasime endid volitatud isikuteks, mille peale Kruuda, aimates otsest sidet meediaga, kohe ka lahkelt juttu tegi. Saanud lõpuks teada, kellega tegu, rõhutas Kruuda, et Äripäev on oluline aktsionär. Seejärel uuris ta edasi, kuidas me hääletada kavatseme.

Kui algselt oli koosoleku kavas kolm päevakorrapunkti, siis koosoleku juhatajaks valitud Teder, Glikman & Partnerite vandeadvokaat Indrek Teder tegi ettepaneku Kalevi juhatuselt tulnud kolme punktiga päevakorda täiendada. Kahjuks või õnneks ei osanud mina näha lisandunud päevakorrapunktide taha.

No tule taevas appi, kes oskab arvata, et punkti nr 5: "Osaluste võõrandamise tehingu kinnitused" taga on kunagi börsile tulnud toiduainetööstuste, eelkõige kommitööstuse, müümine ja seda just strateegilisele investorile.

Teised aktsionärid võtsid aga uudise vastu hämmastavalt rahulikult ja ilma igasuguseid lisaküsimusi esitamata. Justnagu poleks ettevõtte müük neile mingi uudis.

Kruuda küll ütles oma esinemises, et mõistab aktsionäre, kellele kõnealune otsus pettumust valmistab, ja pakkus lahenduseks, et aktsionäridel on võimalik aasta jooksul soodsa hinnaga oma aktsiad ASile Kalev tagasi müüa.

Finantsinspektsioon on seisukohal, et AS Kalev ei järginud aktsionäre ettevõtte müügist teavitades hea ühingujuhtimise tava.

30. augustil avalikustatud ASi Kalev aktsionäride korralise üldkoosoleku kokkukutsumise teate kohaselt olid eile toimunud koosoleku päevakorras 2006./2007. majandusaasta aruande kinnitamine, kasumi jaotamine ning audiitori nimetamine ja tasustamise korra määramine.

Aktsionäride üldkoosoleku kokkukutsumist ja korraldamist reguleerib peale äriseadustiku soovituslik juhend "Hea ühingujuhtimise tava". Selle järgi esitab börsiettevõte üldkoosoleku kokkukutsumisel põhjendused ja selgitused nende päevakorras olevate teemade kohta, mille sisuks on emitendi jaoks olulised muutused.

Näiteks erakorralised tehingud, nagu kogu või enamiku vara või ettevõtte müük. Selline teave peab olema ühtemoodi mõistlikult varakult kättesaadav kõikidele aktsionäridele ja peab olema piisav.

Finantsinspektsiooni hinnangul ei andnud olulise osa vara müüki puudutava küsimuse lisamine päevakorda koosoleku toimumise käigus aktsionäridele piisavalt aega teabe hindamiseks ega võimaldanud neil oma äriseadustikust tulenevate aktsionäri õiguste sisulist realiseerimist.

Finantsinspektsioon on seisukohal, et ASi Kalev tegevus on vastuolus väärtpaberituru seadusest tuleneva turu läbipaistvuse printsiibiga ning "Hea ühingujuhtimise tavaga". Finantsinspektsioon on oma seisukohtadest eelnevalt informeerinud nii ASi Kalev kui ka Tallinna börsi. Finantsinspektsiooni arvates peaks Tallinna börsi noteerimis- ja järelevalvekomisjon andma kiiresti hinnangu, kas ASi Kalev tegevus vastab börsiettevõttele esitatud nõudmistele ja investorite õigustatud ootustele.

Alari Purju, EBSi õppejõud, Kalevi aktsionär
Mul on Kalevis väga väike osalus, jäänud kuskilt erastamise ajast, ja ma pole kunagi ka Kalevi aktsionäride koosolekul käinud.

Ega sellepärast see müük mind väga ei puuduta, kuigi ma praegu kuulen teie käest, et on ära müüdud. Olen ainult üldises plaanis jälginud Kalevi tegevust, tean, et nad tegelevad aktiivselt kinnisvaraga.

Kui tuumikaktsionär otsustas loobuda, ju siis oli põhjust.

Heldur Meerits, investorite liidu liige
Iseenesest pole see midagi enneolematut, et börsiettevõtteid ümber korraldatakse. Baltika ja Viisnurk on ka teinud suuri muudatusi. Oluline on, kas tehingu hind oli aktsionäridele kasulik või mitte. Kui pakutakse sellist tehingut, ju siis vast ikka kasulik. Kui see otsus tehti eile õhtul, siis on mõistetav, et väikeaktsionäre varem ei teavitatud börsiteadete vahendusel. Kui juba kuu aega tagasi otsus tehti, siis on see halb, et aktsionäre varem ei teavitatud. Kui taktika on see, et lahkub börsilt, siis oleks küll kurb.

Toomas Kivimägi, Pärnu maavanem, Kalevi aktsionär
Olen ülirõõmus, see ju tähendab olulist aktsia hinna tõusu.

Ei usu, et ükski aktsionär sellist hinda oskas üldse loota kunagi. Ma ei tea, kas müün firmale tagasi, selleks on liiga vähe infot praegu.

Enim on mind häirinud suhkrutrahv kui risk ja see ka kaob nüüd ära.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing