IPO maailmarekord kommunistidele

Harry Tuul 24. september 2007, 00:00

Huvi Shanghai börsil noteeritud Bank of Beijing vastu oli nii suur, et IPO märgiti 127 korda üle, sest pank teatas vaid 1,2 miljardi aktsia müümisest 2 miljardi dollari eest, kirjutas ajaleht Kommersant.

Hiina on olnud juba pikalt suurimate IPOde rekordite hoidja. Alles juunis kogus laevafirma COSCO esmase aktsiaemissiooni nõudeid 213 miljardi dollari eest. Seejuures ka enimmüüdud aktsiate maailmarekord kuulub hiinlastele, sest aasta tagasi oktoobri lõpus müüs Hiina Tööstus- ja Kaubanduspank esmaemissioonil aktsiaid 22 miljardi dollari ehk enam kui 272,5 miljardit krooni eest.

"Eelmistele IPOdele, eriti pankadel, on järgnenud tohutu suur hinnatõus, nii et ükski investor ei taha välja jääda ja püüab osa võtta esialgsest pakkumisest. Suur osa välismaiseid analüütikuid arvab, et Hiina börs on mull, kuid teisalt võib see jätkuda veel mõnda aega," rääkis Äripäevale SEB Shanghai haru vanem asepresident Fredrik Hähnel.

Hähneli sõnul on hiinlased maailma suurimad säästjad, kes hoiavad raha pangakontodel intressiga 3,9 protsenti, samas kui inflatsioon oli 6,5 protsenti. "Hiinas on tohutu likviidsuse ülejääk, mis otsib investeerimisvõimalusi. Kuna kapitalikontod on sisuliselt suletud ja valuuta ei ole konverteeritav, siis on Hiina investoritel väga piiratud võimalused investeerida välismaale ja kodune finantsturg on alaarenenud," selgitas Hähnel.

Osa analüütikute hinnangul on suur huvi Pekingi Panga aktsiate vastu veel üheks tõestuseks sellest, et USA hüpoteegikriis, mis mõjutas paljusid maailma fonde ja tõi mitmetele finantsettevõtetele kahjumeid, mõjutab Hiinat vähe. Maailmapank tõstis alles hiljuti Hiina majanduskasvu prognoosi sel aastal 10,4 protsendilt 11,3 protsendini. Ebastabiilsus võib küll negatiivselt mõjuda Hiina majandusele, kuid riik on võimeline lööki pehmendama, arvavad Maailmapanga eksperdid.

Uus IPO rekord võib aga sündida juba lähinädalal, kui börsile tuleb Hiina Ehituspank, mis võib asjatundjate arvates koguda nõudeid 266 miljardile dollarile. Pank ise plaanib müüa aktsiaid seitsme miljardi dollari eest.

Kuigi huvi Hiina pankade vastu on tõesti suur, tuleb Hähneli sõnul tuleb nn Hiina arvudesse suhtuda ettevaatlikult. Pekingi Pank oli juba kolmas munitsipaalpank, mis läks börsile, IPOks valmistub veel 113 panka.

Fredrik Hähnel, SEB Shanghai haru vanem asepresident
Kuni 2005. aasta keskpaigani investeerisid inimesed kinnisvarasse, mis tõi kaasa kiire hinnakasvu, mida ohjati uute maksude ja reeglitega. Samal ajal oli börs vähem reguleeritud. Palju raha sööstis börsile, mis kasvas mullu 130% ja 100% selle aasta jooksul. Aktsiate P/E on 50, aga ikka panustatakse jätkuvale tõusule.

Sander Danil, Hansapanga analüütik
Selline ülemärkimise tase näitab väga suurt huvi aktsia vastu. Arenenud turgudel mahuvad edukate IPOde ülemärkimise määrad 10 piiresse. Spetsialistid ja Hiina keskpank on viidanud mulli ilmingutele riigi aktsiaturgudel. Üldise eufooria najal kajastavad finantsvarade hinnad tihti liialt optimistlikke ootusi ja kasvab järsu korrektsiooni oht.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:03
Otsi:

Ava täpsem otsing