Kallis tooraine lükkab toiduainetootmise kulusid üles

ÄP 24. september 2007, 00:00

Lisaks palgakuludele lükkab tootmise hinda üles ka tooraine jätkuv kallinemine.

Hüppeline hinnatõus iseloomustas toiduainetööstuse allharudest piimatööstust, kus tootjahindade kasv kiirenes 18,6 protsendini. Aastatagusega võrreldes olid hinnad märgatavalt kõrgemad ka jahu ja tangainete tootmises ning leiva-, pagari- ja kondiitritööstuses.

Valio Eesti ASi tegevjuhi Kari Finska sõnul on nende firmas tootmine lausa dramaatiliselt kallinenud.

"Suure osa meie toodangu hinnast moodustab toorme hind. Näiteks toorpiima hind on aastaga kasvanud 25%," selgitas Finska aripaev.ee-le. Peale selle on tema sõnul nende tootmine kokku kallinenud keskmisest rohkem.

Ka Saaremaa Piimatööstuse tegevjuht Andi Saagpakk ütles, et tunnetab tootmise kallinemist.

"Tootmiskulud loomulikult suurenevad," sõnas Saagpakk. "Eriti suurenevad tootmiskulud tööjõu ja transpordi osas. Muudes osades kallinemist märgata ei ole."

Tema sõnul on äkiline hinnatõus olnud üllatus. "Kui keegi oleks kaks aastat tagasi öelnud, et tootmine läheb nii palju kallimaks, siis poleks keegi uskunud," nentis ta.

Lõviosa ettevõtjatest ootab aga lähikuudel hinnatõusu pidurdumist, kommenteeris majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Rohkem kui viiendik Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitletud ettevõtjatest prognoosis järgnevaks kolmeks kuuks müügihindade tõusu, ligi kolmveerand ootas aga hindade püsimist praegusel tasemel.

Teistest harudest valitsesid kõrgemad ootused hinnatõusu osas toiduaine-, tekstiili- ja metallitööstuses.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing