Kruudalt lõpuks mehine tegu

ÄP 24. september 2007, 00:00

Äripäeva meelest tegid suuromanikud Oliver Kruuda, Heino Priimägi ja Aare Annus õigesti, müües nii magusakontserni Kalev kui ka piimatööstuse Tere (nüüdse nimega AS Rubla).

AS Kalev teenis aktsionäridele viimasel majandusaastal 60 miljonit krooni kahjumit. 30 miljoni krooni suurune kasum tuli kinnisvarainvesteeringute ümberhindamisest. Oliver Kruuda sõnul vajanuks toiduainepool "kõvasti investeeringuid", kuid selleks puudus kapital. Seega oli müük õigustatud.

Uue omaniku, Indrek Rahumaa juhitava Alta Capital Partnersi käes, kel on toiduainetööstused nüüd Eestist Poolani (v.a Leedus), võivad magusa- ja piimakontsernil olla jalule tõusmiseks paremad väljavaated. Eriti soodsas valguses paistab piimatööstuse tulevik, sest nõudlus kasvab ja toodete hind tõuseb.

Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare valuline reageering - ta nimetas Kalevi kommivabriku müüki poliitiliselt valeks - on mõistetav: tegu on Eesti tuntuma brändiga. Ja kahesaja-aastase ajalooga kommivabrik läks firma kätte, mis on registreeritud Lätis, ehkki suuromaniku Rahumaa järgi võiks seda Eesti kapitaliks pidada. Samas on küsimus kaubamärgis. Mis oleksid Kalevi kommid ilma Kalevi märgita? Mitte midagi. Usutavasti mõistavad seda ka Kruuda ja Rahumaa.

Savisaare murel võib olla muidki põhjusi - nt kas Rahumaast saab K-kohukese taoliste "traditsioonide" edasikandja. Kuid sõbralikust meediast võib Savisaarele ju rohkemgi kasu olla.

Ärimehed ei kavatse pärast suurtehingut rantjeede kombel jalgu seinale visata, vaid investeerivad raha uuesti. Kruuda on ka varem öelnud, et tahab jõuliselt investeerida omandatud meediaettevõtetesse. Vähemalt pool miljardit krooni lisaraha tekitab ses sektoris kindlasti mitte ainult elevust, vaid ka tugevamat konkurentsi. Üksi Kalevi tütarfirmade müügist saavad nad nn vaba raha 530 miljonit, lisaks piimatööstuse müügisumma, mis võib analüütikute hinnangul olla suuremgi. Seniste omanike, eeskätt Kruuda huvid olid selgelt suunatud mujale - meediasse ja kinnisvarasse, neile tahetaksegi keskenduda.

Suuromanikud rikkusid finantsinspektsiooni hinnangul aktsionäre müügist viimasel hetkel teavitades head ühingujuhtimise tava (see on Tallinna börsi ettevõtetele millegipärast tavaks saanud, nii tegi ka Viisnurk). Senised suuromanikud on aktsionäridele "lepituseks" pakkunud võimalust müüa aasta jooksul aktsiad tagasi 29 krooniga aktsia (st preemiaks 11 krooni).

Kalev jääb meediafirmana börsile - aktsionäridel on valikuvõimalus. Paremad arenguvõimalused on seni kahjumiga töötanud toiduainetööstustel ja meediaäris läheb põnevaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing