Makseraskusi jääb üha vähemaks

ÄP 24. september 2007, 00:00

Valitud palu online-intervjuust.

Kas on mingisugune lootus laenumaksmisest pääseda, kui Hansapank näiteks pankrotistub?

Kuna Hansapank on osa Swedpank Grupist, siis mina sellele kaardile lootusi ei paneks.

Kas Hansapanga pakutav eluasemelaen on seotud Eesti krooni või euroga? Mis juhtub inimeste laenu tagasimaksevõimega, kui kroon devalveeritakse?

Devalveerimise tõenäosus on väga väike. Teoreetiliselt on see võimalik, aga praktikas on Eesti kroon vastu pidanud väga turbulentseid aegu. Krooni devalveerimise šansid on imeväiksed. Devalveerimise korral maksevõime langeb ja pank ja klient otsivad koos lahendusi. Eesti majandus ei ole üldse nii halvas seisus, et devalveerimise teemal pikemalt peatuda.

Mida teeb Hansapank kroonilise eluasemelaenu võlgnikuga?

Sama, mida arst teeb kroonilise haigega - määrab ravi. Makseraskuste tekkimisel on kliendil kõige mõistlikum pöörduda ise panga poole, et arutada läbi erinevaid võimalusi ja stsenaariume olukorra lahendamiseks. Makseraskuste puhul on kaks peamist lahendust maksepuhkus ja tähtaja pikendamine.

Kas Eesti riigil peaks olema tagavaraplaan peredele, kelle makseraskused on rohkem kui ajutised? Panga lahendused on sellisel juhul ilmselt kesised. Ajutine abi või näiteks sotsiaalkorter 3-5 aastaks?

Maailmas on erinevaid näiteid. See on põhimõtteline ja pikaajaline otsus, mis kuulub valituse komptetentsi. Palju sõltub valitsuse programmist ja koalitsioonipartnerite tahtest. Kui valitsus peab seda oluliseks teemaks, siis Hansapank on nõus töögrupis osalema. See ei lahendaks üksikisiku probleemi täna ja nüüd ja kohe. Tegemist on institutsionaalse raamistiku ja seadusloome küsimusega. Selline protsess võib aega võtta aastaid.

Kuidas kommenteerite Edgar Savisaare mõtteid eluasemelaenule riikliku tagatise seadmise osas?

Hansapanga statistika ei kinnita eraisikute makseraskuste suurenemist. Hansapanga kinnisvara tagatisel krediidiportfelli kvaliteet on paaril viimastel kuudel isegi paranenud ja makseraskuste laenuvõtjate osakaal jääb alla 0,5 protsendi portfellist.

Olemasoleva info põhjal on raske kommenteerida, kuidas Edgar Savisaare idee võiks edukas turumajanduses toimida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing