Tööjõu kättesaadavus määrab ettevõtte asukoha

Enn Tosso 24. september 2007, 00:00

ETS Nord AS avas augustis Lasnamäel ventilatsioonitorude tehase, kus saab tööd 90 inimest. Ettevõtte juhataja asetäitja Küllike Lilienbergi sõnul seetõttu väljaspoole linna piire kolimist ei kaalutud.

ERI Kinnisvara äripindade müügijuhi Rein Ruusmanni sõnutsi tuleb väikesel tootmisettevõttel endale selgeks teha, kas linnast välja kolimine on majanduslikult põhjendatud. Vaadata tuleb mitut asjaolu: kas tooraine kohaletoomine, toodangu äravedu tarbijateni või edasimüüjateni ja personali liikumne on lihtsam ja odavam kui senises asukohas? "Sel juhul on kindlasti põhjust ettevõte linnast välja kolida," märgib ta.

Uus Maa Kinnisvarakonsultantide äripindade osakonna juhataja Tanel Olek soovitab enne kolimist esmalt kaaluda, kui vajalik see on.

"Kolimine tähendab lisakulusid ning enamasti ka tootmismahtude vähenemist või koguni peatamist mingiks perioodiks," osutab ta ning lisab: "Tööjõud ja selle kättesaadavus on praegu number üks, mis dikteerib ettevõtete asukoha."

Kui väiksemal tootmisettevõttel on plaan linnast välja kolida, mis on need esmased asjad, mida peaks arvestama, enne kui kolimist ette võtta?

Viimasel ajal pole väiksemate tootmisettevõtete kolimisi väga palju olnud, üheks põhjuseks on vabade pindade nappuse.

Ettevõtted, kes ostustavad kolida, ei vaja paiknemist linnas ja pigem on nad vähemnõudlikud uue asukoha ja hoone ning ruumide kvaliteedi suhtes, eesmärk on kulude kokkuhoid üüri arvel.

Uutesse, linnast väljas asuvatesse hoonetesse kolivad sageli välisfirmade Eesti esindused. Üldjuhul kolitakse tehnoparkidesse. Taolised firmad on valmis kolima kõrgemale üürile vaatamata, oluline on kooslus ja esinduslikkus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing