Viinamarjad otse kesapõllul!

Väinu Rozental 24. september 2007, 00:00

Tänavu suvel loodud ligi pooltsada harrastuskasvatajat ühendava MTÜ Eesti Viinamari juhi Uku Kuudi sõnul teevad nad paar aastat tootearendust, et tulevikus saaks pudelisse parim viinamarjavein.

"Et viinamarju väärtustada, teeme veini, ja veini teeme ise seepärast, et tegutsevatel veinitehastel pole huvi viinamarja vastu," selgitab Kuut. Tema andmeil võimaldab tänavune viinamarjasaak Eestis kääritada kokku umbes 300 liitrit koduveini.

Muusik ja väikeärimees Kuut on hobi korras aastaid koduveini teinud, sealhulgas ka koduaia viinamarjadest. Nüüd tahab Kuut viinamarjakasvatamise ja veinitootmise tõsiselt käsile võtta. Alustuseks rajas ta kevadel Saaremaal Orissaare lähedale ligi hektari suuruse viinamarjaistanduse, kus kasvab pool tuhat taime.

Tegu on praegu suurima Eesti istandusega, Maaülikooli katseistandikul Tartumaal Rõhu katsejaamas pisteti tänavu mulda 450 viinapuud. Järgmisel aastal tahab Kuut aga oma istandust suurendada kuue hektari võrra ning plaanib tulevasse veinitallu seitsme aasta jooksul kokku investeerida 20 miljonit krooni.

Üks asutus, millele Kuut tänavu veinikääritamise teenust osutab, on EELK Räpina kogudus, mis loodab hooldekodu aias kasvava 24 viinapuu marjadest saada oma kirikuveini.

"Mulle tundub, et aeg on marjad ära korjata - need on küpsed - ja meil käivad siin väikesed kratid juba viinapuude kallal," kurdab Räpina hooldekodu juhataja Tiina Luup. Tal on Kuudiga kokkulepe, et kui viinamarjakasvatajad Räpinas oma kokkutulekut peavad, viib Kuut kogutud saagi kaasa.

Aastakümneid viinamarju kasvatanud ja mitmeid sorte uurinud Räpina aianduskooli õpetaja Jaan Kivistiku sõnul on tänavu haruldaselt hea viinamarja-aasta.

"Mulle teeb veidi isegi muret, et suur huvi viinamarjade vastu tärkas nii soodsal aastal," lausub Kivistik. "Järgmisel aastal võivad tulla tagasilöögid."

Kivistiku enda koduaias kasvab sadakond viinapuud.

Kuigi väiksemas seltskonnas on kohalikust viinamarjast veini tegemine jutuks tulnud, on see meie jaoks siiski veel väga kauge teema. Praegused viinamarjakogused on meie jaoks liiga väikesed. Et tööstuslik veinitegu käima panna, vajaksime sadu tonne tooret. Tonni mahla pole mõtet torudest läbi ajada, see tilk läheks sisuliselt kaotsi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:03
Otsi:

Ava täpsem otsing