Euroliidu ühtne maksubaas teeks elu lihtsamaks

Sirje Rank 25. september 2007, 00:00

Nii selgub konsultatsioonifirma KPMG International värskest maksu-uuringust, kus küsitleti ELi liikmesriikide ning ka Šveitsi ettevõtjate arvamust Euroopa Komisjonis valmivate ettevõtete tulumaksubaasi ühtlustavate ettepanekute kohta.

Enam kui 400 vastanud firmajuhist oli 78% mõtte poolt.

"Lihtsus on see, mis nii suurt toetust seletab. Kui võtta kas või firma, mis tegutseb Eesti, Läti ja Leedu turul, siis iga riigi nõuete ja regulatsioonidega vastavuses püsimine on päris keeruline ja kulukas," kommenteeris KPMG Baltics ASi maksuvaldkonna juht Joel Zernask.

Ka Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Tarmo Kriis tõi positiivsena välja, et ühtlustatud maksubaas soodustab piiriülest tegutsemist ning et firmade ootuste järgi muutub äritegevus lihtsamaks ja langeb tulumaksu määr.

Kõige skeptilisemad olid Iirimaa ja Slovakkia, seevastu Tšehhis, Taanis ja Hispaanias oli ühtse maksubaasi ideele sajaprotsendiline toetus.

Euroopa Komisjon on alati rõhutanud, et maksubaasi ühtlustamine ei tähenda automaatselt maksumäärade ühtlustamist.

Samas ütles 69% küsitluses osalenud firmajuhtidest, et oleksid nõus isegi ELi ühtse ettevõtte tulumaksu määra kehtestamisega. Eestis küsitletud kümnest firmast toetas sellist mõtet kaheksa.

"Ehkki Eestis reinvesteeritud kasumit ei maksustata, ei ole Eesti 22protsendine maksumäär Euroopas just madalamate killast," põhjendas Joel Zernask. Küprosel näiteks on ettevõtte tulumaks 10% ja Iirimaal 12,5%, isegi Läti ja Leedu maksumäärad on Eesti tasemest allpool.

Kõrget toetust ühtse maksumäära ideele seletavad nii Kriis kui ka Zernask sellega, et kui määrasid ühtlustatakse, siis pigem allapoole. "Kuna maksuküsimustes saab kokku leppida vaid kõiki osapooli rahuldava kompromissiga, siis ilmselt loodetakse, et ühtne tulumaksumäär vähendab kehtivat maksukoormust," ütles Kriis.

Vaid Suurbritannias, Küprosel, Iirimaal, Poolas ja Šveitsis oli enamik vastanuid ühtse maksumäära vastu.

KPMG Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika maksuvaldkonna juht Sue Bonney tõlgendas uuringu tulemusi kui märki, et maksukonkurents on nihkumas Euroopa seest globaalsele tasandile. "86% vastanuist ütles, et ajab äri riikidega väljaspool ELi. Neist omakorda 42% ütles, et ELi ühtne maksubaas muudaks nad globaalsel turul konkurentsivõimelisemaks," rääkis Bonney.

Euroopa Komisjon loodab, et ühtne maksubaas võiks reaalsuseks saada 2010. aastal. Ettevõtjatest pidas 85% realistlikumaks siiski aastat 2020.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing