Viisnurga aktsiad taas börsile

Virge Lahe 25. september 2007, 00:00

Eile Itaalias töö asju ajanud Viisnurga juht Andres Kivistik teatas telefonitsi esimese börsipäeva ootuste kohta: "Me ise aktsia hinna languse ja tõusu peale ei panusta ega mängi. Meid huvitab, kuidas edeneb ettevõtte käekäik, kuidas tootmine läheb."

Kivistik kordas seda, mida ta juba varem endise ASi Viisnurga jagunemisel kahe ettevõtte aktsiahindade kohta öelnud on. "Enne jagunemist oli aktsiahind 100 krooni. Ma olen öelnud, et ka pärast jagunemist võiksid nad kokku maksta sama palju. Ja selline see hind ongi."

Samas ei olnud Kivistik valmis kommenteerima endise Viisnurga kinnisvaraäriga tegeleva Trigon Property Developmenti praegust aktsiahinda. Ta ütles vaid nii palju: "Elab oma elu, st elab seda elu, mida investorid usuvad."

ASi Viisnurk aktsia hind peaks Kivistiku hinnangul sõltuma sellest, kas inimesed usuvad, et tootmine on jätkusuutlik. "Arvan, et kahe aktsia hind kokku peaks tulema sama suur, kui ta oli enne ettevõtte jagunemist, sest ettevõttes ei ole vahepeal midagi muutunud," oli Kivistik optimistlik.

Tallinna börs teatas eile, et kauplemise alustamisel Viisnurga aktsiatega võetakse võrdlushinda määrates aluseks jagunemiseelse Viisnurga viimane sulgemishind, 98,73 krooni (6,31 eurot), ning Trigon Property Developmenti eilne sulgemishind, 29,26 krooni (1,87 eurot). "Nende hindade vahe peaks kõige paremini peegeldama täna kauplemisse tulevate Viisnurga aktsiate väärtust, mistõttu kujuneski Viisnurga aktsiate võrdlushinnaks 4,44 eurot ehk 69,47 krooni," põhjendas Tallinna börsi kommunikatsioonijuht Tex Vertmann aktsia võrdlushinna kujunemist. Vertmann teatas veel, kui kauplemine aktsiatega on alanud, järgib börs tüüpilisi esimese kauplemispäeva reegleid - hinna tõustes või langedes kehtib 15 protsendi võrdluslimiit, mida saavutades peatatakse kauplemine ning nihutatakse limiite vastavas suunas.

LHV analüütik Erki Kert spekuleeris Viisnurga aktsiahinna üle esimesel kauplemispäeval. "Pakuks, et Viisnurga hind kujuneb umbes 3 ja 4 euro (47 ja 63 krooni) vahele. Kuna LHV Viisnurka ei analüüsi, siis kahjuks õiglast hinda praegu öelda ei oska," nentis Kert.

Küsimuse peale, kes üldse võiks olla huvitatud Viisnurga aktsiatest, vastas Kert lihtsalt: "Kõik need, kes ennegi Viisnurka just peamiselt tootmisäri potentsiaali pärast ostsid." Samas ütles Kert, et hiljuti endisest Viisnurgast lahku löönud ettevõtte, kinnisvaraäriga tegeleva Trigon Property Developmenti hinnaliikumistest ta veel väga kaugeleulatuvaid järeldusi ei teeks, kuna õiglane hind on turul alles selgelt kujunemisjärgus. "Tuleb arvestada, et nii turu väiksus kui ka börsipoolne aktsiate liikumispiirang (15 protsenti päevas) takistavad õiglase väärtuse väga kiiret väljakujunemist," märkis Kert.

"Viisnurga mööbli- ja ehitusmaterjalide tootmisüksusel on potentsiaal olemas, kuna ettevõte laieneb jaemööbliärisse," uskus Hansabank Marketsi analüütik Pavel Lupandin. Tema sõnul on Hansabank Markets varasemalt hinnanud põhiäri väärtuseks umbes 16 mln eurot (250 mln krooni). Küll aga rääkis Lupandin, et nad ei saa anda täpset hinnasihti juba börsil kaubeldavale Trigon Property Developmenti aktsiale. TPD aktsia kehva käekäigu taga nägi Lupandin investorite üldist pessimistlikku suhtumist kinnisvarasektorisse ja vähest infot.

Väga paljudel investoritel on tekkinud küsimus, miks pidi Viisnurga jagunemine toimuma nii keeruliselt ja loogikavastaselt. Nimelt jäi börsile firma, mille turuväärtus oli eilseks kukkunud veerandini endise ettevõtte turuväärtusest ning paari päeva pärast muudeti ettevõtte nimi Trigon Property Developmentiks. Uus firma sai aga suurema osa ettevõtte varadest ning nädalase hilinemisega ka vana firma nime.

Tallinna börsi poolt uuele Viisnurga aktsiale antud võrdlushinna alusel on selle turuväärtus pea kolm korda suurem.

Loogiline ja igati põhjendatud oleks olnud, kui toimitud oleks vastupidi. Börsile oleks pidanud jääma mööbli- ja ehitusmaterjalidega tegelev osa ning uueks ettevõtteks oleks pidanud saama Trigon Property Development. Kui Äripäev küsis Joakim Heleniuselt, miks käituti loogikavastaselt, tunnistas investeerimispankur ka ise, et konkreetset põhjust ei olnud ning nende sooviks oli investorite mõtteid kinnitada kinnisvara poolele.

Mina arvan, et tegelikult kinnisvarafirma jätmisega börsile kavaldas investeerimispankur börsi lihtsalt üle. Nagu kirjutas Äripäev nädal aega tagasi, on Trigon Property Developmenti varaks vaid 40 hektari suurune maatükk bilansilise väärtusega 7,4 miljonit krooni (turuväärtusega 110 miljonit krooni) ja mõnisada tuhat krooni raha. Olen veendunud, et juhul kui Viisnurk oleks taotlenud uue ettevõttena börsil noteerimist, poleks nad ilma emissiooniprospektita pääsenud, aga sinna pole esialgu veel suurt midagi kirjutada. Tunduvalt lihtsam oli toimida nii, nagu tehtigi - väikese väärtusega maatükk jätta börsile (TPD aktsia hind kukkus pärast jagunemist pea poole peale), aga nn uue ettevõtte prospektis saab kasutada vana ettevõtte andmeid, sest tegemist on suhteliselt kobeda prospektiga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:03
Otsi:

Ava täpsem otsing