Korruptsiooni Eestis rohkem kui mullu

Agnes Ojala 27. september 2007, 00:00

Kui möödunud aastal oli Eesti 163 riigi seas 24. kohal, siis tänavu kukkusime 180 riigi hulgas 28. kohale.

Transparency Internationali kohaliku osakonna, Korruptsioonivaba Eesti juht Tarmu Tammerk märkis, et tabelis kukkumisest olulisem on see, et langenud on indeksi väärtus. "Mullu saime oma läbi aegade parima tulemuse, 6,7 palli. Kuid me ei suutnud seda hoida ja langesime 6,5 pallile," ütles Tammerk.

"Langus ei ole küll dramaatiline, kuid see on siiski olemas ja mõjub ka järgmiste aastate tulemustele," märkis ta.

Kui varem oli Eesti parim endine sotsialistlik riik, siis nüüd on meist möödunud Sloveenia, mis on 6,6 palliga 27. kohal.

"Euroopa Liidus on meist eespool enamik vanu liikmesmaid. Praeguses olukorras oleme liidus pigem punase laterna grupis - küll keskel, aga tahapoole kaldumas," ütles Tarmu Tammerk.

Tammerk ütles, et Eestil on tabelis tõusmiseks vaja ettevõtete eetikakoodeksit. "Rein Lang ütles hiljuti, et Eesti eesmärk on korruptsiooni tajumise tabelis tõusta viie aastaga esimese 20 riigi hulka. Selle aasta tulemusi vaadates aga tundub, et see on üsna ebatõenäoline," ütles Tammerk.

Tema sõnul on Eestis tabelis tõusmiseks vaja läbi teha korralik kvalitatiivne hüpe. "Näiteks peaksid ettevõtjad koostama eetikakoodeksi. Leppima omavahel kokku, mis on lubatud ja mis mitte," pani Tammerk ette.

Korruptsioonivaba Eesti juhatuse liige Agu Laius lisas, et ei ole kasu sellest, kui mõni ettevõte endale reeglid seab ja teised seda ei järgi. "Sellega annaks ettevõte teistele kindlasti konkurentsieelise. Korruptsioon on nagu doping: lühiajaliselt võib see häid tulemusi anda, kuid pikaajaliselt toob kaasa krahhi," märkis Laius.

Laius lisas, et koodeks tuleks koostada ettevõtteid koondavates ühingutes, kus kõik liikmed reegleid järgiksid. Laius ütles, et tabelis langemine mõjub halvasti välisinvestoritele.

"Võimalikult hea tulemuse saamine korruptsiooni tajumise indeksis on väga oluline ka investoritele, kes osalt selle põhjal oma investeerimisotsuseid teevad," kommenteeris Laius. "Kui ärimeeste seas levib jutt, et siin probleeme pole ning kõike on väga lihtne korraldada, siis on ka selge, et nad tulevad siia parema meelega."

Transparency Internationali korruptsiooni tajumise indeks on korruptsioonitaseme indikaator, mis näitab korruptsiooni olemasolu tajumist avalike teenistujate ja poliitikute hulgas.

Indeksi kokkupanemisel võetakse aluseks viimastel aastatel korraldatud rahvusvahelised uuringud. 0 punkti näitab, et tegemist on absoluutselt korrumpeerunud riigiga, 10 aga, et riigis korruptsiooni puudub.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing