Eero Aarnio ümarvormid

Mai Anni 28. september 2007, 00:00

Eero Aarnio on sündinud Helsingis ja omandanud erialase hariduse sealses tarbekunstiinstituudis. 1962. aastal alustas vabakutselise sisekujundaja, fotograafi ja tootedisaineri karjääri. Olles kolinud perega uude koju, kus mööblit polnud just üleliia ja puudus ka korralik suur tugitool, tuligi noorel andekal disaineril idee valmistada kerakujuline tool, mille sees ümbritseva maailma helid summutatakse - tool on nagu ruum ruumis. Ideaalne koht lugemiseks, telerivaatamiseks või lihtsalt iseendaga olemiseks ja meditatsiooniks.

Et saada ettekujutust, mis mõõdus tool teha, "istus" Aarnio seina najal kujutletava ringjoone sees ja lasi oma naisel keha kuju järgides sobiva ringi seinale visandada. Selle järgi valmistati vorm, mis kaeti klaaskiuga - materjaliga, mis on plasti kõrval jäänud tänaseni Eero Aarnio armastatuimaks materjaliks toodete disainimisel. Seest on kera polsterdatud, nii et seal on mugav istuda. Et maailmaga ühendust pidada, ehitati toolile sisse telefon.

Tulemus oli hämmastav. Sündinud oli 20. sajandi üks väljapaistvamaid toole. Hea juhuse läbi sattusid Aarniode kodu külastama mööblitootja Asko noored tootejuhid, kes tooli ideest vaimustusse sattusid. Ehkki küllatuleku põhjus oli Aarnio männipuidust toodetega tutvumine, hakkas kohe silma just see eriline ümmargune tool. Pärast paariaastast mudeli täiustamist tuli 1966. aasta Kölni messil Pall maailma esmaesitlusele ja tekitas uudse vormi- ja materjalikäsitluse tõttu messi sensatsiooni. Eero Aarnio jaoks oli see läbimurre maailma disaini suurkujude hulka.

Esimese kuulsa tooli edasiarenduseks on tool nimega Mull, mis on kerakujuline nagu Pall, kuid jalale toetumise asemel ripub õhus. Aarnio soovis Bubble'i tooli sarnast istumiskohta, millesse paistaks ka valgus, seega sai tool valmistatud läbipaistvast akrüülist, mida on võimalik seebimulli moel puhuda ümmarguseks. Samal aastal valmis kuulus tool Pastill ja peagi ka tool nimega Tomat - kaks sõbralikku isendit, mida on eriti vahva kasutada lastetoas ja aasta läbi õues, kuna toolid ei karda vett ega külma. Suvel sobivad toolid vee peal ujumiseks ja talvel lume peal mäest allalaskmiseks. New York Times kirjeldas Aarnio toole kui "kõige mugavamaid vorme inimkeha hoidmiseks". Aalto on ise kirjeldanud pastill-tooli kui ümberpööratud versiooni Palli toolist.

Eero Aarnio disaintoole on kasutatud lugematul arvul reklaamplakatitel, ajakirjade kaanefotodel ja filmides, nagu näiteks tulnukafilmis "Mars Attacks" ja The Who rokkooperis "Tommy". Kes on näinud filmi "Men in Black", see mäletab stseeni, kus Will Smith just Palli toolis istudes testi teeb. Norra telefonifirma Telnor paigutas Oslos uue kontori ooteruumi Aarnio läbipaistvad rippuvad Mulli toolid, mis võimaldavad kliendil oma teenindusjärge oodates teha privaatseid kõnesid segamatult "oma ruumis". Kuulsused nagu Darryl Hannah, Donnatella Versace ja Nina Hagen on poseerinud Bubble'i toolis, Carmen Electra kaunistas selles toolis 2000. aastal Playboy esikaant.

Eestil on Aarnio loominguga kummaline side. Tema 1966. aastal loodud legendaarne konjakitool, mida on kutsutud ka karikatooliks ja konjakiklaasiks (inglise keeles Cognac chair ehk V.S.O.P.) võttis Eestis autori teadmata tootmisesse ettevõte Kooperaator. Nagu ettevõtte paradoksaalne nimigi, ei olnud tol ajal harv ideede ammutamine Lääne kuulsate disainerite töödest. Konjakitool kujunes üheks üleliiduliseks Nõukogude Eesti disaini sümboliks ja seda müüdi edukalt teisteski sotsialistlikes vabariikides. Karikatoolidega oldi sisustatud paljud Eesti NSV 1970ndate ja 1980ndate esindushooned ja söögikohad, nagu näiteks Tallinna Olümpia-Purjespordikeskus ja Tallinna Teletorn, aga ka paljud trenditeadlike inimeste kodud. Tool, mida rahvasuus kutsuti ka hammustatud pokaaliks, kujunes Kooperaatori hitt-tooteks ja seda valmistati järjest palju aastaid.

Aarnio ei ole plasti ja ümarate vormidega fantaseerimist lõpetanud tänaseni. Paljusid tema tooteid on ilusa värvi ja lõbusate kujude tõttu hakanud armastama lapsed, ehkki need olid esialgu mõeldud täiskasvanutele. "Iste ei pea ilmtingimata olema tool", on Aarnio iseloomustanud oma uuemaid töid. "Uue ideega tööle hakkamiseks peab esiteks tunnetama, et miski pole võimatu, ja see on võimalik ainult siis, kui seljataga on head kogemused. Disainerina olen ühteaegu nii kunstnik kui ka skulptor, kuid et olla edukas tootedisaini alal, peab olema ühtlasi ka tehnoloog."

1990. aastal läksid Aarnio kuulsate toolide marketingi- ja tootmisõigused Askolt üle firmale Adelta. Toole toodetakse Soomes siiani samas tehases, kus valmisid kõige esimesed mudelid 1966. aastal. Kes Aarnio töid oma kodus näha tahab, peab arvestama, et tema toodete hinnad on endiselt kõrged, seda nii disaini kui ka kallite materjalide tõttu. Tool Pall maksab USA ja Euroopa turgudel 4500 kuni 7000 dollarit. Tema töödest on tehtud rohkelt koopiaid, näiteks on pall-tooli analoog turul saadaval ka Sphere'i nime all. Kõige esimene tool seisab aga siiani Eero Aarnio enda kodus.

Fotod: Meeli Küttim, tootjad

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:36
Otsi:

Ava täpsem otsing