Eesti - igav Euroopa riik

ÄP 28. september 2007, 00:00

Tänases Äripäevas on luubi all välisinvesteeringud. Selgub, et hulk mujalt tulnud ettevõtjaid pakib kohvreid ja otsib uut paika, kus oma raha kasvama panna.

Ühelt poolt halb sõnum - Eesti jääb ilma osast väljastpoolt sissevoolavast rahast, mis seni on tõhusalt kaasa aidanud meie majanduskasvule.

Kaotame eeliseid riikide konkurentsis välisinvesteeringutele. Üks põhjus on tööjõupuudus. Rahvaarv seab siin oma piirid. Väljastpoolt juurdetulijaid eriti ei paista - väike riik, väiksemad võimalused. Palgad küll kasvavad kiiresti, ent põhja ja lääne pool paistab magusam marjamaa.

Kadumas on ka meie senine trump - madalad maksud, sest meie eeskuju on maailmas üha enam järgima hakatud, innustajaks meie endi edusammud. Ainuüksi Euroopa Liidu liikmesriikide seas on juba üheksa riiki, kus maksud märgatavalt madalamad kui meil. Muud plussid - investeeringute tulumaksuvabastus, hõlpus äri alustada jt - hakkavad jääma selle varju.

Kuna ka pankadest seni tulvanud krediidijõgedest on pigem ojad järele jäämas, siis jääb majanduse erksaks kasvuks vajalikku adrenaliini - raha - väheks ja ees ootavad loiumad kasvuaastad.

Senise hoogsa kasvu taustal on eesootavat lihtne kriisina käsitada, kuigi selline areng on tegelikult loomulik. Tegime tohutuid pingutusi, et saada Euroopa Liidu liikmeks, sarnaseks viieteistkümnega. Nüüd olemegi kuidagi kiiresti - vaid kolme aastaga - stabiilsemasse arengujärku jõudnud. Kompliment? Kuidas võtta. Ka igav Euroopa riik. Veel üks põhjus siia mitte tulla.

Selge on, et vähegi tööjõumahukamal tootmisel Eestisse eriti enam asja ei ole. Ja raha kähku traditsioonilise tootmisega pole enam võimalik teha.

Kas peakski? Kesknädalal ilmunud artiklis "Miks me Eestisse tulime" ei ütle ükski küsitletud Ameerika ärimeestest end asju pakkivat. Vastupidi, nad on rahul oma ettevõtete tütarfirmadega Eestis. Tundub väärikam, kui siia tuldaks pigem otsima säravaid ajusid, mitte niivõrd kuldseid käsi, mis usinasti ja odavalt aitavad väliskapitalil siin kasvada. Aga ehk peaksime hoopis rõõmustama, et allhanke osakaal on Eestis vähenemas. Kuid päriselt ei kao see kuhugi.

Mõne välisfirma lahkumist, välisinvesteeringute vähenemist ja majanduskasvu pidurdumist võib vaadata ka teise kandi pealt - see lõdvestab pingeid Eesti tööjõuturul ja tekitab vaba ressurssi. Ja praegu toimuvad majandusprotsessid loksutavadki asjad ajapikku nende õigetesse kohtadesse.

Kui aga mõni valitsusjuht suudab välja tulla uue ideega ? la investeeringute tulumaksuvabastus, mis tõstab Eesti esile investeeringute pärast võistlevate riikide seas, siis selle esitaks Äripäev Nobeli preemia kandidaadiks. Ilma irooniata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing