TomTom hätta ei jäta

Ardo Kalda 28. september 2007, 00:00

TomTomide müügiga tegeleva Lauri Leivo sõnul on selline kaart seadmele võimalik saada juba alates selle suve keskelt.

Testisin seadme teadlikkust erinevatest maakohtadest, proovides sõita Tallinnast Kiltsi. Mitte Kiltsi, mis asub Haapsalu juures, vaid see, mis asub Väike-Maarja külje all. TomTom pakkus kiireimaks variandiks mööda Tartu maanteed kuni Mäoni ja sealt Rakvere suunal kuni Kiltsini. Proovisin ise panna vahepunktiks Rakvere, mille peale soovitas TomTom teed mööda Peterburi maanteed.

Ajavahe tuli Tartu maantee kasuks vaid kümme minutit. Mida aga navigatsiooniseade ei arvestanud, oli see, et suvel on suurtel magistraalidel lubatud sõidukiirused suuremad. Nimelt näeb navigatsiooniseade meil vaid piiranguid kuni 90 kilomeetrit tunnis ja teeb vastavalt sellele ka ajaarvestuse. Tegelikult oli proovides aeg hoopis teine ja ajavahe tuli kiiresti tagasi Peterburi maantee kasuks.

Hämmastav on see, et sellised maakohad peal on. Jah tõsi, pisemaid teid ta ei näe, kuid külad on täiesti olemas. Samamoodi nagu teid jagab TomTom välja ka kõikvõimalikud huvipunktid ehk hotellid, restoranid, bensiinijaamad, autoteenindused ja muud kõikvõimalikud kohad. Ka seal on aeg-ajalt anomaaliad. Üritasin leida lähedusest Renault' edasimüüjaid, aga olenemata asjaolust, et ABC Motors asus mulle lähemal kui City Motors, tahtis TomTom jonnakalt ikka viimasesse minna. Ilmselt seepärast, et ABC oli sees ainult teenindusena.

Kuigi Tallinn ja ka maakohad on enam-vähem kaetud, võib leida lünki väga imelikes kohtades. Näiteks Õismäe ringilt Tabasalu poole sõites katkeb tee vahepeal hoopis.

Samas on Tallinna kaart vägagi värske ja paljud kohad, kuhu on tehtud hiljuti ringristmikud, on ka kaardil selliselt märgitud. Samuti on positiivne see, et juhendeid kuhugi sõitmiseks antakse edasi ka eesti keeles.

Tõelist mõnu navigatsiooniseadmest võib aga tundma hakata siis, kui sellele hakatakse liiklusinfo saabudes märkima ka ummikuid ja teetöid. Praegu meil veel liiklusinfot ei saadeta, kuid loodame kunagi saama hakata, siis saab ka seda funktsiooni kasutada.

Beckeri navigatsioonisüsteemide müügiga tegeleva DB-HP juhataja Airo Telvik nentis, et novembriks on neil olemas ka täielik Balti riikide kaart. Leivo sõnul ei saa ükski kaart kunagi valmis ja neid täiendatakse pidevalt.

Seepärast tuleb TomTomi aeg-ajalt arvutiga ühendada, et see siis omale sealt vajalikud uuendused alla laeks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing