Äärelinna valminud büroopindade kogus ületab mõnevõrra nõudlust

Vivika Simmo 01. oktoober 2007, 00:00

Veel mõned aastad tagasi prognoosisime, et kesklinnast väljaspool on algamas aktiivsem arendustegevus ning see prognoos on tänaseks realiseerunud. Tallinna äärealadele on valminud ja valmimas suurem hulk uut ja kvaliteetset büroopinda ja koguni rohkem, kui nõudlust on.

Arendajatele on äärelinna piirkondade plussiks piisav maaressurss, selgemad planeerimistingimused ning võimalikud madalamad arenduskulud. Valmivates büroohoonetes pakutavate pindade üürimine toimub juba pikalt enne hoone valmimist, praegusel ajal tuleb aga üürileandjal arvestada mõnevõrra pikema täituvusajaga.

Kesklinna arendusprojektide puhul on rentnike leidmine lihtsam kui äärelinnas. Kesklinna büroopindade järele on pidev nõudlus. Kesklinna puhul on aga tõsiseks probleemiks maaressursi ammendumine. Atraktiivseid arenduskrunte jääb üha vähemaks, uute hoonete ehitamiseks tuleb lammutada vanemaid hooneid.

Seesugune protsess on arendajale keerulisem ning probleemsem. Samuti kujunevad üürihinnad kesklinnas väga kõrgeks, mis nüüdseks selekteerib juba väga selgelt klientuuri, kes soovivad omada bürood just kesklinnas ning kellele see ka taskukohane on.

Tänu muutunud turusituatsioonile ei ole üürihinnad ning hoonete täitumine enam selline, mis paar aastat tagasi. Arendajad peavad üha enam arvestama samaväärsete konkureerivate projektidega, ainukeseks otsustavaks teguriks ei pruugi jääda asukoht.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing