Elekter on osaks maja põhiprojektist

Kaili Laansalu 01. oktoober 2007, 00:00

Üsna tavaline on, et kogu maja projekt tellitakse ühest firmast - nii arhitektuurne kavand kui ka eriosade plaanid. Viimaste all käsitletakse elektrisüsteemi, ventilatsiooni, vee, kütte ning kanalisatsiooniprojekte. Samas on võimalik näiteks elektrisüsteemi plaani tellida ka eraldi mõnelt elektrifirmalt või kui kasutatakse sisearhitekti, on nõuandjate ring veelgi laiem.

Kuivõrd elektrisüsteem moodustab osa maja põhiprojektist, tuleb selle koostamisega tegeleda juba üsna varakult. Õnn on see, et ideede ja soovide paikapanekul saab kasutada spetsialistide abi.

"Tavaliselt annavad elektri- ja valgussüsteemi paika panekul projekteerijad kliendile nõu ning aitavad mõtteid ja soove teostatavasse vormi suunata," ütleb Mihkel Uuskar ettevõttest Tari. "On teatud tüüpjooned, mida kliendid soovivad, kuid tihti juhtub ka nii, et tellija ideed on nii suured, et enne reaalse plaanini jõudmist tuleb need korduvalt ümber mängida."

Mihkel Uuskari sõnul on üheks elemendiks, mis sageli kliente mõtlema paneb, just rahaline aspekt. "Suurte ideede teostamine nõuab ka suuremaid summasid ning siis saavad paljud aru, et tegelikult nii võimsat asja polegi vaja."

Kõige tähtsam on planeerimise käigus paika panna lülitite asukohad, lisaks kindlasti ka põrandakütte kasutamise soov ja koht. Lae- ja seinavalgustite asukohaga on võimalik veidi mängida reservkaabli jätmisega.

"Kuni krohvimise ja värvimiseni saab pisemaid asju muuta ja tavaliselt seda tehaksegi," kirjeldab Uuskar. "Samas sõltuvad paljud asjad ka maja konstruktsioonidest. Näiteks paneelmaja puhul võivad sellised ringitegemised väga kalliks maksma minna."

Elamispinna ostmine kinnisvara arendajate ehitatavasse majja jätab uuele omanikule ühest küljest väiksema võimaluse projektis kaasarääkimiseks, kuid teisalt ei nõua ka nii palju ettenägemisvõimet.

Väiksemaid soove näiteks valguslahenduse osas saab esitada aga isegi päris ehituse lõppjärgus. "Kui käsiraha makstud, võtame kliendi soove alati arvesse," kinnitab Albatreki tegevjuht Jaanus Martin. "Sõltub lihtsalt ehitusjärgust, kas muudatusi saab teha veel tasuta või toob kliendi soov kaasa projekti täieliku ringitegemise ja n-ö nullist alustamise."

Martini sõnul on kliendid enamasti pakutud valguslahendustega rahul ja väga harva tuleb ette, et soovitakse lisaks näiteks seinalampe. Sellised lisalahendused saab enamasti lihtsalt mõne lisakaabliga korda teha ning kliendil nende eest raha juurde maksta pole vaja.

Valguslahendusi planeerides on võimalik konsulteerida ka valgustite müügiga tegelevate firmadega.

Hector Light pakub oma klientidele konsultatsiooni ning võimalusi ruumi kujunduse esiletõstmiseks põnevate valgustite abil. "Anname nõu valdavalt tehnilisest küljest," sõnab Priit Prass. "Aitame kliendil valida valgusti, mis tehnilistelt eeldustelt sobib konkreetsesse ruumi."

Valgustite valimisega tuleks alustada varakult. Kui ollakse kursis pakutava valikuga ning avastatakse enda jaoks mõni põnev valgusti, mida tahaks kujunduses kasutada, saab selle valgusallika eripäradega arvestada ka valgusprojekti planeerides.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:36

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing