Korgist saab inimsõbraliku põrandakatte

Eero Kuhi 01. oktoober 2007, 00:00

Inimesed on hakanud taasavastama oma esivanemate kasutatud tooraineid. Taaskasvavate materjalide plussiks on parem kvaliteet, miinuseks kõrgem hind. Üks selline huvitav tooraine on korgipuu koor. Korki on inimesed tundnud juba tuhandeid aastaid.

Ligi 200aastaseks elava korgipuu koore hankimiseks on kindlad protseduurid - esimene kiht, nn neitsikork, võetakse 25-, teine 34-,

kolmas 43aastaselt puult, kusjuures rahuldava paksusega koort näiteks veinipudeli korkide tegemiseks saab alles pärast kolmandat koorimist.

Soovitud osad tuleb korgipuu koorest lihtsalt välja lõigata, mistõttu tekib väga palju jääke. Põrandaplaatide tegemiseks kasutataksegi peamiselt neidsamu ülejääke, mis tekivad mitmesuguste teiste toodete loomisprotsessis. Selleks segatakse peenestatud koor looduslike vaikudega ja saadud segu vormitakse plaatideks.

Korkparketi eelisteks on hea soojus- ja heliisolatsioonivõime. Korkparketi ostnute algseks impulsiks on tavaliselt see, et soovitakse vahetada külm tehismaterjal sooja põranda vastu.

Lisaks tundub korkparketist põrand jala all pehme, mis tuleneb selle elastsusest.

Jalaga peale astudes korkparkett hetkeks deformeerub, kuid pärast surve kadumist omandab taas esialgse kuju.

Viimane on tingitud korgipuu rakkude erilisest ehitusest: raku seinad jäävad kokkusurumisel kahjustamata ja pärast surve lõppu taastavad algse asendi.

Ainuke asi, mida korkparketi puhul peaks vältima, on raske ja terava asja mahakukkumine.

Korkparketti saab kõige paremini jaotada vastavalt pinnakihile. See võib olla kas elastse õli- või lakikihiga üle tõmmatud või on lihtsalt tugevam PVC-kate peale pandud. Viimasel kujul sobib korkparkett pea iga kasutusalaga ruumi, kannatades tugevat survet ja niiskust.

Kuigi tootjafirma seda ei soovita, vooderdas üks klient hästitöödeldud korgiga isegi vannitoa seinad ja põranda.

Magamistuppa sobib naturaalne korkparkett ideaalselt: seal käiakse vähem ning ei kasutata välisjalatseid.

Korkpõrandat saab paigaldada nii õhukeste plaatidena otse aluspõrandale liimides kui ka spetsiaalse lukustussüsteemiga varustatud korkparketina n-ö ujuvalt ehk liimi kasutamata.

Kuna korkparketti ei ole võimalik kahjustuste korral lihvida, on viimasel juhul võimalik kahjustusega plaat lihtsalt uue vastu välja vahetada.

Korkpõrandaga toa sisustamisel tuleks meeles pidada, et kuigi loodusliku materjali kohta on kork üpris tugev, tasub siiski mööblile vildid alla panna.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing