Looduskivi - kordumatu ja igavene

Kätlin Kontor 01. oktoober 2007, 00:00

"Seda võib nimetada lausa haiguseks, mis nakatab kiirelt ja igaveseks," muigab looduskive müüva Mendali tegevjuht Mati Müürisepp. "Kes on juba korra oma kodus looduskivi kasutanud, see jääbki kordumatut ja omanäolist kivi eelistama."

Tõepoolest, looduskivil pole koopiat ning kui olete valinud oma kodu mõnda seina või põrandale ühe paljudest looduskividest, võite kindel olla, et iga kiviplaat on oma mustrilt ja värvikombinatsioonilt teistest erinev ning kujutab endast looduse kunstiteost.

"Eesti inimene on hakanud peale paekivi nägema ka teisi looduskive, näiteks kvartsiiti ja kiltkivi," räägib Hansakivi müügijuht Ülle Hanson. "Lisaks veel graniiti ja marmorit, mida saab kasutada ka lihtsalt üksiku sisekujunduselemendina seinal või põrandas."

Neile, kes välistavad enda jaoks identse välimusega glasuurplaadid, on looduskive pakkuv müügisalong nagu maapealne paradiis - tundide viisi kivihunnikute ja näidiste vahel istudes saab oma käega valida just need kivid, mis tunduvad päriselt omad.

"Pole oluline, kas inimene ostab ühe väikese kivi või kiviplaate kahe või kahesaja ruutmeetri jagu, tähtis on, et see on just temale sobiv ja õige kivi," selgitab Müürisepp. "Ja kui kodus kive paika pannes tundub, et mõni konkreetne kivi ikka pole see õige, saab alati tagasi tulla ja kivi välja vahetada."

Tänu tohutule valikule võib ka looduskivide kohta öelda "maitse asi", sest inimeste eelistused on väga erinevad. Kes eelistab konkurentsitult kodumaist paekivi, kellele meeldib graniit või kvartsiit, kellele hoopis kiltkivi või luksuslik marmor jne.

Siiski tasub meeles pidada, et mitte iga kivi pole mõistlik panna vannituppa või kööki. Samuti sõltub kivi viimistlus sellest, millise kasutuse konkreetne pind leiab.

"Vannituppa ei soovita ma panna poorset, lõigatud paekivi või dolomiiti," ütleb Müürisepp. "Niiskuse suhtes on poorne ja lihvimata kivi väga tundlik, ta imab endasse mustust ja niiskust."

Luksusliku ja kalli materjali mainega marmor on võrdlemisi kapriisne kivi, mis samuti igal pool parimat tulemust ei anna. Kui ikka tikk-kontsaga tugevamalt vastu marmorpõrandat põrutada, jääb sellest jälg, mida enam millegagi kaotada ei anna. Kvartsiidi puhul seda muret pole, hooldusvahendiga annab kõik kriimustused ja täkked kaotada.

"Marmori kasutuskohana näen ma eelkõige vannituba," ütleb Hanson. "Graniit sobib hästi kööki ja põrandaplaadiks, kiltkivi, paekivi ja kvartsiit aga erinevate ruumide seina ja põrandale."

Ühel ja samal kivil võib tänu erinevale pinnaviimistlusele olla palju erinevaid nägusid. Murtud looduskivi saab hoopis uue näo kui seda on lihvitud ketta pöörlemiskiirusega 200 pööret minutis ning muutub veelgi näiteks 600pöördelise lihvimisega.

"Poleeritud pindu on lihtne hooldada," selgitab Ülle Hanson. "Väga levinud on matid kivipinnad, trepiplaatidena kasutatakse sageli ka põletatud, karedama pinnaga kive."

Erinevaid tulemusi vaadates on kohati raske uskuda, et tegemist on ühe ja sama kiviga. Kui lisada veel sobiv valgustus, siis võite avastada, et teie kiviseinal või -põrandal on sõltuvalt valgusest ja vaatenurgast vähemalt kümme erinevat nägu.

"Kindlasti ei tohi kivi ja selle viimistlust valida kataloogist või internetist," täpsustab Mati Müürisepp. "Kivile otsa vaadates on see hoopis midagi muud kui ilupildil kataloogis. Seega tasub lõplik valik kivi ja selle viimistluse osas langetada salongis, kus saab kivile otsa vaadata ja seda käega katsuda."

Kui sobiv kivi on välja valitud, sõltub juba töö mahust ja keerukusest, kas palgata kogenud töömehed või haarata ise segu ja kellu järele.

Murtud ja erikujuliste kivide paigaldus nõuab mõnikord veidi kunstimeelt ja head silma, et tulemus oleks ilus. Samas pole ühemõõduliste kivide seina ladumine eriline kunst ning pakub ka algajale loomerõõmu.

Peale kivi enda on paigaldusprotsessis veel kaks olulist komponenti - kiviliim ja hooldusvahend. Sobiva kiviliimi soovitab müüja sõltuvalt kivist ja sellest, kuhu see paigaldatakse.

Hooldusvahendiga tuleb pärast paigaldust üle käia kõik kivipinnad, see tagab kivi kauni välimuse ja kestvuse. Vahend pole kallis ja seda kulub vähe, kodus tasub põhjalikku hooldust korrata iga kolme aasta järel.

Kivipinna puhastamiseks tuleb samuti sobiv vahend valida. "Looduskivi pindadele sobivad neutraalsed (pH 7), õrnalt happelised (pH 4-6) või õrnalt leeliselised (pH 8-10)

puhastusained," ütleb Ülle Hanson, rõhutades, et marmori puhastamiseks ei tohi kunagi kasutada happelisi puhastusvahendeid, samuti tuleb graniidi ja marmori puhul ära unustada abrasiivsed puhastusained.

"Algselt ilus kivi muutub vales kasutuses ja ilma hoolduseta kiirelt inetuks," räägib Mati Müürisepp ja toob näitena esile ühe ärimaja, mille koridori pandi maha poleeritud marmor. "Tulemus on jube, seal oleks pidanud eelistama matti marmorit. Saadame kliente mõnikord seda põrandat vaatama, et neid veenda - mis silmale ilus vaadata, pole alati mõeldud selleks, et sajad inimesed iga päev seal poriste jalanõudega peal kõnnivad."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing