Meeskonna kaasamine otsustamisse ei vabasta juhti vastutusest

Lauri Abel 01. oktoober 2007, 00:00

Otsuse ettevalmistamine seisneb informatsiooni kogumises kindlal eesmärgil, informatsiooni töötlemises, tegevusvariantide väljatöötamises ja hindamises ning erinevate võimaluste esitamises juhile otsustamiseks.

Kui seda teha meeskonnaga, säästetakse väärtuslikku aega ning saadakse eri vaatenurkade seisukohalt kaalutud otsus.

Otsuseni võib jõuda meeskonnaga, aga juht on see, kes võtab otsustamise vastutuse. Tal on julgus oma meeskonda usaldada, teisisõnu on tal otsustamisjulgus. Jagatud vastutus on lõks - nii ei vastuta näiliselt keegi.

Trikk on siin just selles, et ebaõnnestumise korral juhti risti ei lööda, vaid teadvustatakse, et selle taga on ühiselt tehtud ettevalmistused.

Juhi vastu võetud otsus on tunnustus meeskonnatööle ja see tunnustus on meeskonnale siduv. See seob neid kaudselt vastutusega, mille juht enda kanda võttis. Selline side on motiveerivam kui mingi muu mõjutamismeetod.

Hea juht ei paku oma organisatsioonile välja valmis lahendusi, vaid püstitab eesmärke ja ülesandeid, ning meeskond valib tee, kuidas neid eesmärke täita ja ülesandeid lahendada.

Meeskond tuleb ettevalmistatud otsustega juhi juurde ning juht langetab otsuseid. Muidugi tuleb tähele panna, et juht ei istu ainult oma troonil ning ei oota, millal alluvad talle valmislahendused lauale panevad.

Juht peaks vahepeal sealt nn pilvepiirilt alla laskuma ning osalema otsuste ettevalmistamise protsessis ning jagama meeskonnale juhiseid. See on vajalik, et fookustada meeskonda eesmärgi täitmisele ning hoida kokku aega, kui meeskond peaks üsna ilmselt vales suunas liikuma.

Põhilised karid, kuhu otsuste ettevalmistamisel tihti takerdutakse, on liigne süvenemine detailidesse.

Kuna nn pilvepiirilt nähakse küll suurt pilti, kuid mitte detaile, kiputakse neid detaile ette kujutama.

Selle peale kulutatakse väärtuslikku aega ning vaieldakse küsimuste üle, millele vastamise võib jätta mitu juhtimistaset allapoole.

Lõpptulemus on see, et otsuste ettevalmistajad on n-ö söönud ära otsuse täitjatele mõeldud aja ning kõik on vihased - juhid seepärast, et otsus hilines lubamatult, ning otsuse täideviijad seepärast, et neil pole piisavalt aega otsuse korralikuks elluviimiseks.

See on tüüpiline viga ning just seetõttu näeme, et meie teedeehitus algab peale puhkusteperioodi lõppu, kui algab intensiivne inimeste liikumine; soojatrasside vahetamine lükkub kütteperioodi jne.

Juht on vastutav kõikide otsuste eest, olgu need üksi või meeskonnaga ettevalmistatud.

Meeskonnaga koos aga väheneb tõenäoliselt risk ebaõnnestuda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing