Palgafondi kasvuks tasub arvestada 10 protsenti

Merike Lees 01. oktoober 2007, 00:00

Clemco Baltic OÜ personalijuht Svetlana Laanela sõnul tõusevad nende ettevõttes palgad 10-15 protsenti ja eelkõige müügiesindajatel.

"Teistel töötajatel jääb palgatõus 5-8 protsendi piiresse," rääkis Laanela.

DHLi Baltikumi personalijuht Ave Kareda pakkus palgatõusuks keskmiselt 15 protsenti.

"Ei kujuta ette, kuidas firmad ots-otsaga kokku tulevad. See, mis toimus, oli kolossaalne! Ja ega avaliku sektori palgatõus seda hoogu vähemaks ei võta," arvas Kareda.

Kareda sõnul on tuleval aastal fookuses teenindav pool ja tippspetsialistid.

"Viimaste osas toimub turul puhas üleostmine ja pakutakse tohutuid tõuse," teadis Kareda. Kindlasti tõuseb palk ka juhtidel.

Rootsi omanikele kuuluva Bladhs Eesti ASi sekretär-personalijuhi Kätlin Käärti sõnul on nende palgatõus seotud efektiivsuse tõstmisega.

"Nii välisomanikel kui ka meil endil on raske harjuda mõttega, et me ei ole enam low cost country," sõnas Käärt.

Tema sõnul teeb omaniku ootus madalate tööjõukulude suhtes ja töötajate palgatõusueeldus, mis tugineb nii statistilistele andmetele kui ka ajakirjanduses avaldatud prognoosidele, olukorra eriti raskeks.

"Palgatõusu puhul oleme sunnitud lähtuma tööturu olukorrast. Sealt adekvaatse info kättesaamine on aga väga raske," märkis ta.

"Kui turg ikka dikteerib kõrgemad palganumbrid, tuleb firmal leida lahendus efektiivsuse tõstmise näol," arvas Käärt.

Praegu on Bladhsi kaadrinappusest päästnud ümberkaudsed firmad, kus on veel natuke väiksemad töötasud või kehvemad tingimused või siis suletakse neid hoopis.

"Realistlikult mõeldes on järgmisel aastal oodata kaadrivoolavuse ja muukeelse töötajaskonna suurenemist," prognoosis Käärt.

"Senist palgarallit vedanud ehitussektoris palgatõus tuleval aastal pidurdub," usub Merko Ehituse arendusdirektor Agnes Hansen.

"Palgad on paindlikud tõusma, allamineku osas on pigem tegemist paindumatusega," märkis Hansen.

Järgmiseks aastaks võiks planeerida inflatsiooni suurusjärgus palgaeelarve kasvu. Loogiliselt väheneb palgatõusule surve ehituse ja kinnisvaraga seotud valdkondades. Mitmed tööstusettevõtted on võtnud juba suuna tootmise automatiseerimisele ja kuigi investeeringud tehakse ikkagi pikema perioodi vältel, avaldab see mõju juba järgmisel aastal ja töötajate meeleheitlik üleostmine väheneb.

Olulist palgatõusu muutust madalamate ja keskmise ja tipptaseme töötajate vahel 2008. aastal ei tule.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing