Traditsiooniline palk modernses esituses

Tiina Kolk 01. oktoober 2007, 00:00

Paar aastat tagasi kohtusid orgaanilist arhitektuuri pooldav tandem Aadma ja Pihel ning sisearhitekt Aet Piel firma United Logs esindajatega, kes toimetavad oma tegemisi kaubamärgi P.A.L.K.disain all, mille nimi lahtiseletatult tähendab P.A.L.K. - Puhas Arhitektuur Loodusliku Keskkonnaga.

Arutelude käigus selgus, et kõigile neile läheb korda ka rahvuslik ehituskunst ning firma, mille eesmärgiks on elavdada palgi kui loodusliku ehitusmaterjali rakendamist nüüdisaegses arhitektuuris, telliski Aadmalt, Pihelilt ja Pielilt moodsa palkmaja.

"Arhitektidena oleme kurvastusega jälginud, kuidas viimastel aastatel ehitatud palkmajad imiteerivad traditsioonilise palkmaja vormi, aga samas surutakse sellesse vormi tänapäeva vajadused. Väga palju kasutatakse ümarpalki. Meie tahtsime projekteerida käsitsi tahutud palkidest, kalasaba nurgatappidega hoonet, mis kannaks edasi palgi kui traditsioonilise ehitusmaterjali ideed," kommenteerib Tauno Aadma.

Esialgu tahtsid arhitektid kahekordset ristkülikukujulist elamut kavandades kasutada palgi kõrval rohkem klaasi ja betooni, kuid töö käigus otsustasid nad teha julgelt palgise, lihtsa maja. Ka hoone kõik rõdupiirded ja kandepostid on palgist.

Tellija soovil lisasid autorid maja esifassaadile lisaks klaasile roostetavat plekki. Plekk on nagu palkki ajas ja keskkonna mõjul muutuv materjal. Eramu tagaküljele lisasid nad fassaadi ilmestavad suured aknad, kaks rõdu ja terrassi ning püstised tugikonstruktsioonid.

Üksjagu peamurdmist nõudis moodsale vormile sobiva katuse leidmine. Tagurpidi viilkatus laiade räästastega kaitseb kõrget palkseina vee eest ja toetab maja kujundikeelt, põhjendab Aadma. Välimisi palkseinu on muutlike ilmastikuolude (lõõskavast päikesest lumelörtsini) kaitseks kaetud linaõliga, mida on toonitud männitõrvaga .

Maja ehitamine sujus tõrgeteta, sest tänu varasematele kogemustele oli tellijal selge ettekujutus palkmaja tehnilisest ja ehituslikust eripärast. Samuti pani P.A.L.K.disain

suurt rõhku palgi kvaliteedile, mis oli ettevõtmise õnnestumise tähtsaim tegur.

"Kogu puidutöö on väga hea," kiidab arhitekt tellijat.

Ruumiprogrammi lahendades arvestasid Aadma ja Pihel maja loogikat. "Püüdsime jätta võimalikult palju avatust ja oleme väga rahul Aet Pieli ja Maritsa Luki kavandatud sisekujundusega," märgib Tauno Aadma.

Maja esimesel korrusel asuvast trepihallist vasakule jääb avar köök-elutuba, paremale saunakompleks, abiruum, suur ülerõivaste garderoob ning külalistetuba-kabinet. Teisel korrusel paiknevad kaks magamistuba, neist pääseb ka rõdule, garderoob ja vannituba.

Maja sisekujundust kavandades oli Aet Pieli taotluseks luua hele ja avar interjöör, mis toetaks modernse palkmaja vormi, kuid üksikute detailide kaudu annaks väikseid vihjeid vanadele traditsioonidele.

Kui Põhja-Eestis ja saartel olid rehielamute põrandad sageli paekivist, siis selles eramus on esimesel korrusel põrandad suuremõõtmeliste keraamiliste plaatidega kaetud. Teine korrus on kaetud mererohuvaibaga, rõhutamaks nii moodsat kui ka loodussõbralikku stiili.

"Maja on sisustatud minimalistliku, modernse mööbliga. Vorm modernne, materjal rahvuslike motiividega, naturaalne," iseloomustab sisearhitekt oma valikut. Valgeid köögikappe elustab puitlippidest valmistatud tööpind, köögitehnika ja muud aksessuaarid on väga kvaliteetsed. Värvirõõmu toovad majja rahvariidetriibulised tekstiilid, mille valis Maritsa Lukk.

Naturaalsete materjalidega arhailist ja modernset ühendades esindab Aadma, Piheli ja Pieli loodud etno- modernne palkmaja ökoloogilist arhitektuuri.

"Maja sobib inimestele, kes tahavad elada tervislikus ja samas nüüdisaegses hoones," sõnab arhitekt Tauno Aadma praegu müügis olevat eramut iseloomustades.

Fotod: Veiko Tõkman

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:36

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing