30. september 2007 kell 11:51

Vaata virmalisi veebikaamerast

Virmalised on huvitav värvidemäng, mille põhjustajaks on Päikeselt lähtuvate laetud osakeste voo ehk päikesetuule kokkupõrked Maa atmosfääri ülakihi aatomitega.

Kokkupõrke käigus ergastatakse aatomid, mis seejärel saadud energia valguskandja ehk footoni kiirgamisega jälle ära annavad. Tulemuseks ongi sinakad, violetsed, rohekad ja punakad värvid põhjataevas. Punase ja rohelise tooni annavad hapniku, sinaka aga lämmastiku aatomid.

Virmalisi saab jälgida vaid kõrgetel laiustel ehk magnetpooluste läheduses, sest Maa magnetväli takistab päikesetuule osakestel mujal maapinnani jõudmast. Magnetpoolused ei lange täpselt kokku geograafiliste poolustega. Tegelikult ei ole nad isegi ühe koha peal, vaid liiguvad aeglaselt ringi. Praegu on magnetiline põhjapoolus Kanada arktika saarestikus, mistõttu on Ameerikas virmalised jälgitavad ka madalamatel laiustel kui Euroopas.

Sellegipoolest on ka Eestis virmaliste vaatlemine mõnikord täiesti võimalik ning just praegu septembris-oktoobris on suurem šanss neid öösel kohata. Muidugi oleks veel parem minna neid otsima näiteks Lapimaale, kuid on olemas ka veebikaamerad, millele saad hilisõhtul pilgu peale heita, et näha, kas on midagi vaatamisväärset. Kvaliteet pole küll võrreldav oma silmaga kogetuga, kuid ettekujutuse sest nähtusest vast ikka saab.

Heida pilk peale Põhja-Rootsis olevatele veebikaameratele.

Hetkel kuum