Pangad jälgivad valvsalt arendajate maksegraafikuid

Piret Reiljan 03. oktoober 2007, 00:00

"Meil ei ole veel hirmu, aga teeme mõne arendajaga juba koostööd, et nende laenu paremini planeerida ja sellega oma riske vähendada," sõnas Hansapanga ettevõtete panganduse kinnisvaraosakonna juht Gren Noormets. Ta tõi näite, kus arendajalt küsitakse laenusumma tagasi planeeritust kiiremini.

"Kui oleme arendajaga kokku leppinud, et võtame temalt iga müüdud ruutmeetri eest laenu katteks tagasi poole müügisummast, võime müügiprobleemide puhul suurendada nõutavat summat 50 protsendilt 75 protsendini," rääkis Noormets. Samas toonitas ta, et laenu katteks nõutav summa jääb siiski alla müügihinna.

"Niimoodi saame oma laenu lihtsalt kiiremini tagasi," selgitas Noormets.

Eraisikutele on Hansapank makseraskuste ilmnemisel valmis vastu tulema kas maksepuhkuse või makseperioodi pikendamisega.

"Õnneks ei ole me välja andnud 60aastaseid laene ja saame häda korral laenutähtaegu venitada," ütles Hansapanga eluaseme finantseerimise osakonna juht Agnes Makk. Uutele klientidele jääb panga hinnangul kindlasti laeks 30aastane laenutähtaeg.

Sampo Panga juht Aivar Rehe tõi välja ka selle, et kui varem jälgiti tähtajaks tasumata laene rahulikumalt, siis nüüd reageeritakse võimalikult kiiresti. "Viimase poole aasta jooksul on pankades mõistetud, et tuleb väga kiiresti võlgnikega ühendust võtta ja neile sobivaid lahendusi otsida," nentis Rehe.

"Meie küll pole hakanud midagi senisest rohkem tegema," kinnitas Makk. "Aga meil ongi olnud eelis turuliidrina riisuda sellelt turult koorekiht," lisas ta.

"Kui ilmneb, et laenusumma käib kliendile üle jõu, soovitame ka eluaseme vahetamist väiksema vastu," selgitas Makk.

Tänavu esimesel poolaastal näitaski korterite soetamine kasvutrendi, samas kui eramuid osteti vähem: 73 protsenti laenajatest otsustas korteri ja vaid 21 protsenti eramu kasuks. Mullu esimesel poolaastal olid vastavad protsendid 66 ja 29.

Kuigi probleemsed laenud on senisest veelgi rohkem pankade luubi all, näeb Hansapank kodulaenuturul praeguste sissetulekute ja intressitasemete juures potentsiaali veel umbes 25 miljardi krooni laenamiseks.

Küsimusele, kust tuleb potentsiaal 25 miljardit laenata, vastas Makk, et kasvutrendi on näha nii nooremate kui ka vanemate laenuvõtjate hulgas, samuti laenavad senisest rohkem inimesed väljastpoolt Tallinna.

"Ka laenusummad näitavad kasvutrendi, kuna nii sissetulekud kui ka kinnisvara hinnad on kasvanud," sõnas Makk. Miljonikrooniste laenude osakaal on kahanemas, samas kui 2-3 miljoni krooni suuruseid laene võetakse senisest sagedamini, tõi Hansapanga värske uuring välja viimase aja trendi.

"Järjest rohkem võetakse laenu ka kodu renoveerimiseks või koduvahetuseks," täheldas Makk.

Rehe uskus seevastu, et konkreetseid numbreid pole laenuturu kohta mõtet välja käia.

"Turg ei ole ühegi numbri juures lukus. Kindlasti ei liigu laenukasv kiirteel, aga teesulgu samuti pole," kommenteeris Rehe.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing