Värvilise metalli hinnad jätkavad langust, musta metalli hind trügib üles

ÄP 03. oktoober 2007, 00:00

Vasehind jätkab langustrendi. Samas just Hiina kasvatab vaikselt vase tarbimist.

Segakauba eest makstakse paremat hinda Aasias. Seevastu kõrgemate vaseliikide eest pakutakse aga paremat hinda Euroopas.

Septembrikuud iseloomustab heitlikkus, mis kestab veel mõnda aega ja sellest tulenevalt on keeruline ennustada, milline trend lähima kahe kuu jooksul valitsevaks saab.

Selle aasta toormaterjali vähesuse tõttu võivad järgmised aastad sulatustehastele olla rasked. Põhjuseks on ebasoodsad ilmad ja maagi vähene metallisisaldus.

Nikliturul jätkub langustrend endiselt, ehkki senisest veidi pehmemalt. Languse põhjus on tehaste vähene nõudlus.

Goldman Sachsi analüütikud prognoosivad, et nikli hind langeb seni, kuni saavutab taseme 18 500 eurot/tonn. Tehased püüavad nikli edasist hinnalangust ära hoida toodangut kärpides. Hiina, kellele ennustati selleks aastaks roostevaba terase toodangu mahuks 11 miljonit tonni, teatas, et vähendas toodangut juulis-augustis vähemalt poole võrra. Seega on nüüd ka Aasia minemas toodangu kärpimise teed.

Alumiiniumiturgu iseloomustab madalseis, mis prognooside kohaselt jätkub veel paar kuud.

Suur mõjutaja on Hiina, kus toodetakse umbes 30% kogu maailma alumiiniumitoodangust.

Euroopa hinnad on Aasia omast mõnevõrra kõrgemad, osa liikide hinnaerinevused küündivad kuni 200 euroni tonn.

Alumiiniumi turule avaldavad soodsat mõju autotööstuse keskkonnaprogrammid, mis nõuavad kütuse kulutamise efektiivsuse tõstmiseks üha kergemaid sõidukeid.

Musta metalli turg peaks septembrist alates ilmutama paranemise märke. Positiivsust lisab kasvav Venemaa nõudlus. Kui 2005. aastal eksportis Venemaa 15 miljonit tonni vanametalli, siis käesoleva aasta I pooles vaid 4,4 miljonit tonni.

Türgis on hinnad stabiilsed 340 USD/tonn. Ida-Aasia turg on tõusuteel ja osal kompaniidel õnnestub sõlmida lepinguid endiste hindadega 350-355 USD/tonn.

Hiina vähendab importi välisturu hinnatõusu tõttu, aga Korea, Taiwan Ida-Lõuna-Aasia maad on sisseostmisel väga aktiivsed. Lepinguid sõlmitakse isegi hinnaga 370 USD/tonn.

Allikas: AS Kuusakoski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing