Standard Chartered - võimalus Aasias

Romet Kreek 05. oktoober 2007, 00:00

Ostsin Hongkongi börsilt Suurbritannias asuva peakontoriga Standard Charteredi aktsiat, kuna seal on tehingukulud mitu korda madalamad.

Tegu on nn Briti pangaga, mille aktsia kuulub turuväärtuselt FTSE 100 indeksi esimesse veerandisse. See pank on väga selge fookusega: Aasia, Lähis-Ida ja Aafrika. Sellest regioonist tuleb 90% panga kasumist.

Ostmisel olid alternatiivideks HSBC ja Citigroup. Citigroup on vaatama üleilmsele haardele liialt USA keskne, HSBC aga on maailma regionaalne pank, kuid pole enam kindla fookusega.

Standard Charteredi tugevuseks on see, et ta on tegutsenud piirkonnas üle 150 aasta. Liiga levinud on arvamus, et Hiina ja Aasia sõltuvad USA majandusest. Kuid Hiina ekspordib Euroopasse rohkem kui USAsse. Kaudselt on sõltuvus olemas, Euroopa sõltub ekspordist ja USA on ta oluline kaubanduspartner. Aasia riikide vaheline kaubavahetus on aga kaks korda suurem, kui Aasia ja USA kaubavahetus. Aasias ja Aafrika rahvaarv kasvab, eeldatavasti paraneb ka nende heaolu. Kasv on Aasias.

Kaupade, toorainete, teenuste, investeeringute, inimeste ja raha liikumine kogub hoogu just selles kandis, kus pank tegutseb.

Pangad saavad majandusarengust ulatuslikuma osa, kui mingi regiooni investeeriva fondi kaudu - paljud ettevõtted pole börsil, küll aga võivad nad olla panga kunded. Kui kundedel läheb hästi, läheb ka pangal hästi. Kui pangal läheb hästi, võiks panga aktsia hind seda peegeldada.

Panga võib jagada tinglikult kaheks suureks üksuseks - tarbijapangandus (jaepangandus) ja hulgipangandus (korrespondentpankade teenindamine, korporatiivpangandus, rahvusvaheliste arvelduste kliiring, valuutatehingud jms). Tarbijapanganduse maksueelne kasum oli 2006. aastal 1,322 mld dollarit, hulgipanganduses oli see 1,849 mld dollarit.

Standard Chartered tegutseb 50 riigis, tal on üle 1400 kontori ja 60 000 töötajat (nagu pank uhkustab, on töötajaskonnas esindatud üle saja rahvuse). Panga turuväärtus on 41 mld USA dollarit ja varasid on 297 mld dollarit.

Pank on suhteliselt unikaalne, kuna tal on rohkem kliendihoiuseid kui neile antud laene. See muudab panga suhteliselt immuunseks rahaturul valitsevate probleemide suhtes. Välismaised pangas kasutavad meelsasti arvelduste tegemiseks Standard Charteredi, hoiustades seal ka vabu vahendeid, mida saab raha vajavatele pankadele laenata.

Äsja teatas pank krediitkaardikompanii ja reisikorraldajalt American Expressi pangandusüksuse (AEB) ostmisest. Standard Charteredile annab see võimaluse tugevdada positsioone olemasolevatel turgudel, saada paarile uuele turule, laiendada kliendibaasi ja kiirendada privaatpanganduse üksuse ülesehitamist. Dollarimaksete arveldusmahult saab Standard Chartered üleilmselt 6. kohale. Ülevõtja teenindab enam kui 1500 panka, AEB 1700 panka 120 riigist. Tänu AEB-le saab Standard Chartered hakata pakkuma pankadele euro- ja jeeniarvelduste vahendust.

Terve AEB saadakse kätte vaid 860 mln dollari eest, mida on vähem kui Standard Charteredi poolaastakasum. AEB osteti 1,5kordse raamatupidamisväärtuse või 14,3kordse hinna/kasumi suhtega. Standard Charteredi suhtarvud on vastavalt 2,4 (P/B) ja 17,4 (P/E).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing