Tootjad hindavad Eestimaa ärikliimat

Ain Alvela 08. oktoober 2007, 00:00

Samas toonitavad firmajuhid, et konkurentsis püsimiseks on vajalik tõsta tootmise efektiivsust. Mis lõppkokkuvõttes lubab tööjõukulusid kontrolli all hoida, kuna palgalehel tuleb pidada minimaalset vajalikku arvu inimesi.

Metsatõstukeid tootva OÜ Palmse Mehaanikakoda juht Anti Puusepp ütleb otse välja, et tootmine peab olema tõhus, mis tähendab võimalikult väheste inimestega võimalikult suure tööhulga ärategemist. "Kui tahad toota maailmaturule, pead kohapealsed kulutõusud ära taluma," tunnistab Puusepp.

Mööblitootja OÜ Bellus Furnitur tootmisjuht Rolf Relander on seda meelt, et maailmas on vähe niivõrd hea majanduskliimaga riike kui Eesti. Tulevikus ta aga enam nii kindel ei ole. "Praegu teeb murelikuks kõrge inflatsioon, mil pole lõppu näha," nendib Relander, kelle hinnangul on viga, kui riik ei võta kuulda äriringkondade hoiatust, et tööjõudu napib. Edaspidi hakkab tööjõupuudus pärssima kõiki tootjaid, eksport väheneb ja majandustõus peatub, hoiatab ta.

"Meil on praegu 300 töötajat ja ma ei kujuta ette, et tehast oleks võimalik kasvatada näiteks kaks korda, 600 inimese peale," märgib Relander.

OÜ Galvex Estonia juhatuse liige Carl Jenkins peab firma tootmisüksuse Eestisse asutamisel määravaks logistiliselt soodsat asukohta ning lojaalseid arenemisalteid töötajaid.

"Galvexi omanikud on veendunud, et Eesti investeerimiskliima on ettevõttesõbralik ja otsus tootmine Eestisse rajada oli õigustatud," kinnitab Carl Jenkins. "Galvexi müügimeeskonnas töötavad Eesti noored on kõrgelt haritud ja räägivad mitmeid keeli."

Sillamäel asuva Ecometali pliitehase nõukogu esimees Tõnis Kaasik möönab, et Ida-Virumaa on tänuväärne koht tootmise arendamiseks, sest käepärast on omal ajal Venemaa parimad ülikoolid lõpetanud insenerid.

Kui mullu kinnitas OÜ Rauameister soomlasest juht Harri Rantala, et keskmine palk firmas on 13 000 kr, siis nüüd räägib ta juba üle 15 000 küündivatest töötasudest. "Et konkurentsivõime ei väheneks, peame tootlikkust tõstma. Seda annab teha vaid automatiseerides," tõdeb ta.

Ajakiri European Lawyer avaldas justiitsminister Rein Langi ja endise ministri Jüri Raidla artikli, mille sõnum on, et Eesti ärikeskkonda võib sõbralikkuselt varsti võrrelda USA osariigi Delaware'i omaga.

Delaware'i fenomen seisneb selles, et seal on USA kõige ettevõtjasõbralikum õiguskeskkond, teab minister Lang.

Eestis välja töötatud ettevõtja õiguse tegevuskava on samm selles suunas, et tulevikus võiks Eesti olla tuntud kui Euroopa soodsaima ärikliimaga riik, nn Euroopa Delaware. Riik, mis suudab kujundada kõige ettevõtjasõbralikuma õigusliku ärikeskkonna, meelitab ligi kõige enam uusi äriühinguid ning saab seeläbi suurima tulu maksude ja loodud töökohtade näol, tõdevad artikli autorid.

Ärikeskkond tuleb luua sedavõrd soodne, et firmadel oleks tulus vähemalt mõned tegevusalad Eestisse kolida.

Praegu on nii, et me lihtsalt ei saa lubada pensionile tehase raudvara, 75aastast Johannes Mathisenit, sest nii head ja kogemustega keevitajat pole kusagilt võtta.

Tootmisjuhti otsisime ligemale aasta aega. Noorte spetsialistidega on aga nii, et ettevõtete vahel käib nende karm üleostmine. Kes vähegi asja selgeks saab, hakkab paremat teenistust otsides ringi vaatama. Näiteks tuleb meile tööotsija. Kõigepealt peab temaga rääkima rahast. Ja kui tahta, et ta midagi ka tegema hakkaks, tuleb uuesti rahast rääkida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing