Läti inflatsioon tõmbab Eestit põhja

Harry Tuul 09. oktoober 2007, 00:00

Kriitilise olukorraga seoses on Lätis pikalt arutatud ka võimalikku valitsusvahetust. Ühe võimalusena arutatakse meedias, et Aigars Kalvitise valitsus võib kukkuda eile heaks kiidetud riigieelarve esimesel lugemisel, kui parlament selle maha hääletab. Valitsuskoalitsioon eitab võimalikku remonti.

Ekspertide arvamus, et valitsus ei tea täpselt, mida ta teeb, on saanud kinnitust viimase aja skisofreenilises käitumises. Reedel tuli Läti meedias välja, et riik on pöördunud investeerimispankade HSBC ja UBS poole, kes aitavad neil müüa 500 miljoni euro ehk enam kui 7,8 miljardi krooni eest võlakirju, millest Dow Jonesi informeeris ühe panga esindaja.

Saadud raha plaanitakse kulutada riigieelarves võetud kohustuste täitmiseks, aga ka varasemate laenude tasumiseks. Vaatamata majandusasjatundjate soovitustele ei ole Läti sarnaselt Eestiga ära jätnud ametnike palgatõusu ega enam kui viie miljardi kroonise rahvusraamatukogu ehitusest.

Eile hommikul kinnitas Läti valitsus tuleva aasta riigieelarve eelnõu, mis on planeeritud küll üheprotsendise ülejäägiga, kuid on esialgsest plaanist ja loodetust väiksem. Samas tuli teade, et septembris kiirenes inflatsioon Lätis 11,4 protsendile, mis on kümne aasta kõrgeim näit. Seejuures on Läti regionaalarenguminister Aigars Štokenbergs öelnud, et Läti aastane inflatsioon võib kujuneda 14-15protsendiseks. "See on reaalsus. Maailmahindade mõjud peegelduvad ka Läti toidu- ja energiahindades. Väga raske on sellega võidelda," ütles Štokenbergs. "Inflatsioon on vaeste maks. Neid, kellel läheb hästi, inflatsioon ei mõjuta."

Nii ongi tekkinud olukord, kus isegi siis, kui Eesti suudab oma olukorda parandada, ei pruugi sellest abi olla. Või nagu ütles reedel Briti-Eesti kaubanduskoja seminaril Viisnurga suuromanik Joakim Helenius: "Läti on halvemas seisus, mis võib-olla rõõmustab eestlasi, kuid nii Eesti kui ka Läti on samas paadis."

Sama teemat puudutas ka Sampo Panga juht Aivar Rehe, kelle sõnul on Balti riikidele ohuks just Läti, kus majandusnäitajad suudavad endiselt üllatada. "Rootsi ja Taani pangandussektor näeb meid pigem Balti regioonina. Läti on suur küsimärk. Nende majandusnäitajad kujutavad meile endast ohtu, sest reitinguagentuurides vaadatakse meid ühe piirkonnana," märkis Rehe samal seminaril.

Leedu inflatsioon kiirenes septembris augusti 5,5 protsendilt 7,1 protsendile, teatas eile Leedu statistikaamet.

Hinnatõusu peamine tegur oli toiduainete kallinemine ning gaasi, vee ja elektri hinna tõus, vahendas Bloomberg. Aasta algusest on inflatsioon kiirenenud peaaegu kaks korda.

"Sammhaaval muutub meie olukord sama tõsiseks kui Lätis," kommenteeris panga DnB Nord analüütik Jekaterina Rojaka. "Valitsus on reageerimisega hiljaks jäänud - juba kevadel tulnuks samme astuda. Pole mingit lootust, et lähiajal inflatsioon aeglustuks."

Reitinguagentuur Moody's, mis avaldab täna oma korralise hinnangu Leedu majandusele, tõstab kasvava probleemina esile inflatsiooni ja jooksevkonto defitsiidi kasvu.

Danske Banki vanemanalüütik Lars Christensen prognoosis eile, et aasta lõpuks võib inflatsioon Leedus kiireneda 8 protsendile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing