Cristina Kirchner pürib Evita kohale

Liis Kängsepp 10. oktoober 2007, 00:00

Praegune Argentina president Néstor Kirchner jääb sarmikuselt kõvasti alla oma abikaasale, Buenos Airese senaatorile Cristina Fern?ndez de Kirchnerile (54), kelle võit oktoobri lõpus toimuvatel valimistel on sisuliselt teada. Argentinas on valimistel osalemine kohustuslik ning ükski teine kandidaat praegu Cristina vastu ei saa. Lisaks on argentiinlastel veel hästi meeles 2001. aasta majanduskriis, millest väljarabelemist peetakse suuresti Cristina abikaasa teeneks.

Haritumaid ja kõrgematesse ühiskonnaklassidesse kuuluvaid inimesi paneb naise tõusmine presidenditoolile küll murelikult kulmu kortsutama, aga vaesemad peavad teda vähem korrumpeerunuks kui ülejäänud poliitikuid. Emotsionaalsete inimestena on argentiinlased jagunenud üsna homogeenselt kahte leeri - nad kas armastavad või vihkavad Cristinat.

Vähem korrumpeerunud on muidugi suhteline, arvestades Argentina võimuladviku üldist kõrget korruptsioonitaset - majandusminister oli sunnitud vaid mõne kuu eest tagasi astuma, kuna ei osanud adekvaatselt põhjendada, miks ta hoiab oma tualetis suurt summat dollareid.

Alles hiljaaegu avastati riikliku energiafirma renditud lennukist Venezuela ärimees, kes üritas Argentinasse smugeldada 800 000 deklareerimata USA dollarit vaid mõned päevad enne seda, kui Venezuela president Hugo Chavez külastas Argentinat, et allkirjastada laenu- ja energialepinguid praeguse presidendi Néstor Kirchneriga. Viimane vahetas aasta alguses välja kohaliku statistikaameti töötajad, kes näitasid inflatsiooni liiga kõrgena.

"Muutus on peagi algamas," kuulutasid üle Buenos Airese Cristina näopildiga plakatid juuli alguses, kui tema kandideerimine avalikustati. Terve sügise (kui Eestis on kevad, on Argentinas sügis), spekuleerisid argentiinlased usinalt, kumb abikaasadest oktoobris presidendiks kandideerib - kas vana Pingviin ise või tema abikaasa, Pingviinitar.

Selge oli, et võimu perekonnast välja lasta ei taheta ning põhjustegi üle spekuleeriti usinalt.

Peapõhjuseks peetakse paari soovi võimu vähemalt 12 aastat enda käes hoida. Argentinas võib presidendiks kandideerida kuni kaks korda järjest ning siis tuleb järg kellelegi teisele anda. Cristina ametiaja lõppedes saaks Néstor sujuvalt taas presidendiks kandideerida ning jääda sellele kohale kuni kaheksaks aastaks. Teise versiooni kohaselt põeb Néstor vähki ning seega pole tal jaksu presidendiametit pidada.

Kui Néstor eelistab rahulikult kodus istuda, siis kosmopoliitsele Cristinale meeldib reisida ning suhteid sobitada. The Guardiani sõnul on Argentina esimene leedi glamuurne maailmakodanik, kes sõbruneb kergesti nii välismaiste tipp-poliitikute kui ka rohujuuretasandi peronistidega, oma tömbile ja tihti hapule abikaasale vastupidi, kes 2003. aastal võitis presidendivalimised peaaegu vaikimisi.

Alles hiljuti käis Cristina tuuritamas Saksamaal ja Hispaanias, veebruaris kohtus ta Prantsusmaal mõlema presidendikandidaadiga, leides ühise keele Ségol?ne Royaliga. "Käes on naiste aasta," kommenteeris Royal Cristina võimalikku presidendiks kandideerimist.

"Ei," vastanud Cristina ambitsioonikalt, "käes on naiste sajand."

"Helista mulle, kui kampaania algab," sõnas seepeale Royal, kes hiljem presidendivalimised küll kaotas.

Kuid Royal pole ainus naine, kellega Cristinat ühte patta panna üritatakse. Ajakirjandus võrdleb teda tihti Hillary Clintoniga - mõlemad naised kohtusid oma abikaasadega ülikoolis juurat õppides ning mõlemal on ambitsiooni riigijuhina end ajalukku kirjutada.

Veel paar aastat tagasi intervjuus ajakirjale Newsweek võrdles ka Cristina ise end Hillary kui väga julge ja targa naisega. Neid mõlemaid on kritiseeritud kui ebatavalisi esimesi leedisid, kes topivad oma nina sinna, kuhu ehk paslik pole.

Nüüd enam Cristina end Hillaryga võrrelda ei taha, viidates teleintervjuus Hispaania CNN-le, et Hillary on jõudnud nii kaugele vaid seetõttu, et tema abikaasa Bill oli Ameerika Ühendriikide president.

"Enne abikaasa presidendiks olekut polnud Hillary poliitilisel kaardil, kuid minu puhul see nõnda ei ole," viitas Cristina oma 30 aasta pikkusele karjäärile poliitikas.

Mitmed stiiliajakirjad pole samuti kahe naise võrdlusega nõus, kuna Cristinat peetakse ekstravagantseks ja stiilitundega naisterahvaks, kes rõhutab naiselikkust ning seksapiilsust, samas kui Hillary Clinton jäävat truuks klassikalistele mustadele viigipükstele.

Lisaks paralleelidele Clintonitega nimetatakse Cristinat ka uueks Evitaks, mis presidendiprouale endale üsna meele järgi olevat. Alust selleks annab tema glamuurne stiil ning suur populaarsus keskklassi ja vaesemate ühiskonnakihtide seas. Massidega rääkides üritavat Cristina Evitat jäljendada sarnaste žestidega ning kõnemaneeriga. Samas, välimuselt on ta esimene presidendiproua, kes ei köida oma soengut blondiks kuklakrunniks nagu Evital, vaid laseb tumedatel kiharatel vabalt tuules lehvida.

Kuum teema on kahtlemata Cristina võimalikud iluoperatsioonid. Korraliku heal järjel argentiinlannana on temagi äärmiselt mures oma kaalu, tervise ja imidži pärast ning vananemismärgid näos ei sobi kokku kõrgklassi elustiiliga. Nii sosistatakse näonaha pingutamisest ja üks kohalik ajaleht kutsub Cristinat isegi Botoxi kuningannaks. Lisaks joovat ta ainult ühe kindla tootja mineraalvett.

Kõige selle taustal ei näi keegi täpselt teadvat, mida Cristina presidendivalimiste kampaania endas kätkeb, mis on tema konkreetsed valimislubadused ja -programm.

Ehk nagu üks argentiinlane mulle alles hiljaaegu tunnistas - tuleb valida lihtsalt kõigist halbadest variantidest see, millest näikse kõige vähem kahju tõusvat.

Fotod: scanpix

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing