ÄP 5 aastat tagasi: Enim euroraha panevad tasku ametnikud

ÄP 11. oktoober 2007, 00:00

Aastatel 1991-2002 on Eestile Euroopa Liidu eelstruktuurifondidest eraldatud ligi 6 miljardit krooni, millest rohkem kui kaks kolmandikku on kulunud ametnikele ning riigiaparaadile.

Suurim raha, 4,3 miljardit krooni, on tulnud Phare kaudu ja kulunud riiklike struktuuride ülesehitamisele. Teedele ja keskkonnale, mida tavakodanik näeb ning kasutab, jagub vaid veidi alla miljardi. Suuremad rahad on tulekul alles järgmisel aastal.

Euroabi liikumisest, kulude jagunemisest, rahade kasutajatest, teenuste osutajatest, kasusaajatest ja projektide tootlusest selget ülevaadet pole.

Olukord on praegu küll parem kui enne 1998. aastat, mil Euroopa Komisjoniga suhtles iga Pharest abi saav ametkond eraldi ning riigisiseselt mingeid kokkuvõtteid ei tehtud.

Toetused Pharest ja Ispast on ühe projekti kohta miljonitesse küündivad, seda tingib kehtestatud piirmäär, alla mille projekte esitada ei saa. Eraettevõteteni jõuab toetusraha Ispa või Sapardi kaudu, seda riigisektorist ning omavalitsustest ebasoodsamatel tingimustel.

Hetkeseis: Ametnikud on endiselt Euroopa Liidu A & O. Lahkudes tähtajalise töölepinguga Brüsselist, saab endine ametnik pikalt töötu abiraha. Ja seda oma Brüsseli palgamäära järgi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing