Liblik rendib Tuiksoole soodsa hinnaga korterit

Koit Brinkmann 11. oktoober 2007, 00:00

"Vastab tõele. Tunnen Ester Tuiksood üle kümne aasta," kinnitas Liblik. Mehe sõnul ei saa aga teda siduda ainult Rahvaliiduga, sest tema ettevõtete kliente on olnud ka teistest erakondadest.

Merko ehitatud majas ostis Liblikule kuuluv osaühing Saarte Investeering korteri 2002. aasta aprillis.

Eelmine üürnik oli rahvaliitlasest eelmise riigikogu liige Jüri Saar ning enne teda elas seal samuti Rahvaliitu kuuluv ja põllumajandusministri ametit pidanud Andres Varik.

Saare sõnul andis riigikogu kantselei talle valida 3-4 korteri vahel. "Kuna ma tundsin nii korteri omanikku kui ka eelmist rentnikku ning tegemist oli hea korteriga, siis ma selle valisin," selgitas ta.

Varik, kes elas 2002. aasta veebruarini Kesk-Ameerika tänaval, kolis siis Tuvi tänavale, sest see asus riigikogule lähemal ning ka korter oli tunduvalt parem.

Variku sõnul tunneb ta Tullio isa Prits Liblikut juba tootjate liidu ajast ning oli seetõttu kursis, et korter on vaba. "Minul oli üks tuba, Prits ööbis nädalas korra ka korteris, kui Tallinnas käis," meenutas Varik.

Sõltuvalt üürisumma suurusest, mida riigikogu liikmele kompenseeritakse, on suurenenud ka summa, mida Saarte Investeering saab korteri eest kuus.

Variku ajal maksti 4500 krooni, Saare ajal 5000 ning Tuiksoo eest kompenseeritakse 7000 krooni kuus.

Kinnisvaraportaali City24 andmetel küsitakse samas majas kolmetoalise korteri üüriks 18 000 krooni kuus.

"Tänases kinnisvaraturu seisus pole usaldusväärset ning väärikat klienti kerge leida," hindas Liblik 7000kroonist üüri aga täiesti piisavaks.

"Absoluutselt maksan oma jooksvad kulud ise," kinnitas Tuiksoo, kelle sõnul soovitasid korterit teised riigikogu liikmed. Tuiksoo kohtus Liblikuga viimati kevadel, kui sai temalt korteri võtme.

Libliku sõnul käis ta üleeile kapos ülekuulamisel. Samal päeval oli kaposse kutsutud ka Tuiksoo. Mehe sõnul põllumajandusministeeriumi rendiasjadest ning Tuiksoo altkäemaksuvõtmise kahtlustustest seal juttu ei olnud. Kas teda kutsuti kahtlustatava või tunnistajana, seda ei soovinud Liblik öelda.

Riigikokku kuuluvatest teistest Rahvaliidu liikmetest elab Mai Treial 1999. aastast FIE Fjodor Petko korteris kesklinnas Pärnu maanteel ja Jaanus Marrandi 2005. aastast Eva-Maria Semke korteris Kevade tänaval Toompea all.

Karel Rüütlil on koos elukaaslasega oma kodu Rähni tänaval enam kui miljonikroonise hüpoteegiga. Tarmo Männil on 2001. aastast korter Liivalaia tänaval. Endine keskkonnaminister Rein Randver rentis riigikogulasena ja ministrina korterit Kadriorus Wiedemanni tänaval rahvaliitlaselt Maido Pajolt, kes nüüd on riigikogu rahvaliidu fraktsiooni nõunik, varem oli ta Tuiksoo nõunik põllumajandusministeeriumis.

Rahvaliidu endine juht Villu Reiljan vahetas suvel ootamatult oma Tallinnas asuvat üürikorterit.

Reiljan rentis kolmetoalist korterit Tina tänaval. Riigikogu maksis selle korteri eest 5000 krooni kuus. Korteri peremees, BLRT Masinaehituse OÜ tegevdirektor Marek Pakkin sõnas, et üürileping Reiljaniga kehtis neil aastaid ja teda turuhinnast madalam rent ei seganud, sest tähtsam oli stabiilsus ja turvalisus. "Reiljan sattus mu korterisse kantselei kaudu, andsin korteri seal üles ja nad pakkusid seda siis ühele ja teisele," rääkis Pakkin. Märtsis tõsteti kuuüüri 7000 kroonile. "Oli vist 15. juunil, täitsa ootamatult teatas Reiljan, et kolib minema. Tõi põhjuseks saunaga korteri kuskil mujal," lausus Pakkin. Reiljan kolis riigikogu kantselei andmetel Ravi tänavale, Ketlin Liivak Atkinsoni korterisse. Kinnistusregistri järgi naisele seal korterit ei kuulu, tal on suur korter hoopis Väike-Ameerika tänaval.

Maadevahetusskandaali ühele peategelasele Tullio Liblikule kuuluv OÜ Saarte Investeering arendab hoogsalt kinnisvara nii Kuressaares, Pärnu kandis kui ka Tallinna kesklinnas.

Kuressaare lähedusse on Saarte Investeering ehitanud Merikotka elurajooni, mille esimeses etapis valminud kaks kortermaja on edukalt välja müüdud. Veel ehitab firma kortermaju Kuressaare vanalinnas. Pärnu külje alla rajas Saarte Investeering Hirvepargi elurajooni, mis aga on viinud Libliku kohtuteele, sest ehitusekspertide hinnangul on ehitatud majad praak. Mitu kortermaja kerkis Tallinna kesklinna Herne ja Väike-Ameerika tänavale.

Saarte Investeeringu käive eelmisel aastal oli 187 miljonit krooni, sellest 101 tuli korterite müügist ja 77 miljonit ehitusteenuse müügist. Sisse tõi firma omanikule puhaskasumit ligi 17 miljonit krooni, mida Liblik siiski omanikutuluna välja ei võtnud.

Eilne Äripäev kirjutas, et kaitsepolitsei kahtlustab Ester Tuiksood elamispinna saamises altkäemaksuna.

Eilne Postimees kirjutas, et Tuiksoo põllumajandusministriks oleku ajal oli ministeeriumil tõsine plaan kolida Merko tütarfirma E.L.L. Kinnisvara arendatavasse Delta Plaza büroohoonesse, kuid plaan jäi katki. E.L.L. Kinnisvara juhatuse liige Katrin Mühls ütles eile Äripäevale, et E.L.L. Kinnisvara on Delta Plaza asjus pakkumise teinud umbes 50 rendipinda otsivale asutusele. Praegu ei ole Delta Plazas sõlmitud rendilepinguid ühegi riigiasutusega.

Merko Ehitus kinnitas ka, et Ester Tuiksoo ei ole ettevõttelt ega selle tütarfirmadelt ostnud ühtegi korterit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing