Tamm: miks mitte Eestisse Põhja-Euroopa finantskeskus

ÄP 11. oktoober 2007, 00:00

Aripaev.ee lugejate küsimustele vastas eile Gild Bankersi suuromanik Rain Tamm.

Kas praegu on õige aeg firmat müüa, sest turg on tipus? Kruuda vähemalt väitis, et müüb sellepärast praegu.

Firma müümise hetke valik sõltub omaniku visioonist. Börsil kaubeldavate aktsiate puhul on kindlasti nii, et tasub müüa, kui turg on tipus. Strateegiliste enamusosaluste ostu-müügi puhul on asi keerulisem, sest enamasti on võimalik ettevõtet osta või müüa vaid üks kord. Ei saa loota sellele, et täna kallilt müües teenid palju ja hiljem saad sama ettevõtte odavamalt tagasi osta.

Eraisikute puhul sõltub ettevõtte müümise hetke valimine pigem isiklikust eluplaanist - kui oled noor ja tahad pikas perspektiivis oma kapitali kasvatada, võib olla just mõistlik arendada oma ettevõtet läbi langustsüklite järgmiste tippude poole. Langusperioodil on kindlasti parem positsioon ettevõtetel või investoritel, kellel on rohkelt likviidsust. Kruuda mõtles kindlasti just sellele. Ma arvan, et Kalevi paremad ajad on siiski veel ees.

Millised investeerimisobjektid paeluvad eestlasi välismaal?

Investeerimisobjektidest võib täheldada kahte olulist suunda: esiteks Eesti ettevõtete põhitegevusalad ja teiseks kinnisvara. Esimene on loomulik äri laiendamine väljapoole, omandades ettevõtteid samalt tegevusalalt, siin võib näiteks tuua jae- ja hulgikaubandust, äriteenuseid ja ka tootmist. Kinnisvara on erainvestorite selge eelistus.

Mida arvate tuleviku Eestist kui Põhja-Euroopa juhtivast finantsriigist?

See on tehtav. Eesti võiks jätkuvalt olla edukas transiidiriik, kuid täiendagem meie seni ühekülgset transiidivoogu rahatransiidiga. Eeskuju peaks eelkõige võtma Luksemburgilt - väike, aga tubli riik, kus elavad Euroopa keskmiselt jõukaimad inimesed, kus seadusi asuti finantssektori jõuliseks arendamiseks sihikindlalt muutma mõned kümnendid tagasi. Praegu annab finantssektor Luksemburgis tööd 10%-le töötajatest, 25% SKPst ja 40% riigi maksutuludest. Tehkem järele!

Kuidas on majanduskasvu aeglustumine Eestis ettevõtete ostmist-müümist mõjutanud?

Ettevõtete ostud-müügid on pikad ja seetõttu üsna inertsed. Täna näeme jõustumas tehinguid, mida hakati ette valmistama kiire majanduskasvu tingimustes. Usun, et lähema aasta jooksul tehingute arv ja maht oluliselt ei muutu.

Millistes sektorites prognoosite lähiaastail Eesti-sisest ettevõtete koondumist?

Lähiaastatel võib oodata jätkuvat konsolideerumist toiduainetööstuses eesmärgiga suurendada mastaabiefekti ning kindlustada turupositsioone suurte välismaiste toiduainetekontsernide kõrval. Samuti ootame konsolideerumise jätkumist jaekaubanduses, transpordisektoris ning IT-sektoris. Kinnisvaraturul toimuv jahenemine Eestis suurendab kindlasti koondumist kinnisvaraarendajate vahel.

Kui palju IPOsid tehakse Eestis järgmisel kahel aastal?

Meie andmete kohaselt on planeerimisjärgus 3-4 potentsiaalset IPOt. Hinnanguliselt võib praegust turusituatsiooni arvesse võttes IPOde hulk samas tempos jätkuda veel vähemalt 2-3 aastat.

Kas riigiettevõtted peaks olema börsil?

Riigiettevõtted ei pea, aga muidugi võiksid olla börsil. Tallinna Sadam ja Eesti Raudtee elavad praegu läbi keerulisi aegu ja seetõttu ei taha nende kohta hinnangut anda. Eesti Energia võiks kindlasti olla 10 aasta pärast börsiettevõte, seda eriti ettevõtte suuri investeerimisplaane silmas pidades.

Äsja raius üks jänki teid ja LHVd pangandusskandaalide raamatusse. Mida tagasivaates oskate öelda nn LHV skandaali kohta?

Olulisi vigu me ei USA-poolega ega avalikkusega suheldes ei teinud. Üritasime reageerida nii kiiresti kui võimalik, tehes igakülgset koostööd SECiga, tänu sellele vabanesid süütute klientide kontod väga kiiresti.

Avalikkusega suhtlemise tegi keeruliseks see, et me ise ka ei teadnud, mis täpselt juhtunud oli, sest saime SECi-poolsest kontode külmutamisest teada samal ajal kui meediagi.

Kas Gild Bankers ei ole mõlgutanud IPO-mõtteid?

Vara veel.

Mis on kõige ebatavalisem riik, kuhu eestlased on raha paigutanud?

Hindan kõrgelt nende investorite ettevõtlikkust, kes lähevad Hiina rinda pistma maailma vägevatega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing