Annus peab kapole aru andma

Ralf-Martin Soe 12. oktoober 2007, 00:00

Eile hommikul teatas Merko Ehitus börsile, et ettevõtte nõukogu esimees Toomas Annus on kutsutud järgmisel nädalal kohtumisele kaitsepolitseiametisse.

"Toomas Annus on kutsutud kaitsepolitseisse nn maavahetuste kriminaalmenetluse raames. Prokuratuur ei anna infot tulevaste menetlustoimingute kohta, seega ei saa täpsustada, mis asjaoludel ja millal see toimub," kommenteeris riigiprokurör Laura Feldmanis.

Reformierakondlasest Riigikogu julgeolekuasutuste järelevalvekomisjoni ehk nn kapo komisjoni esimehe Jaanus Rahumägi sõnul on ühiskonnas väga kõrged ootused seoses protsessiga üles köetud. Seetõttu peab ülekuulamistel olema mingisugune väga kindel tulemus.

"Kui neile, keda on kahtlustatud kuritegudes, süüdistust ei esitata, siis tuleb süüdistus esitada kas ametkondlikult või poliitiliselt neile, kes on juhtinud neid ametkondi ja sellise ootuse üles kütnud. Kriminaalalgatuse menetlemisega ei ole võimalik nalja teha," sõnas Rahumägi.

Mees lisas, et kõikvõimalikud kriminaaluurimised suurte ettevõtete omanike ümber mõjutavad aktsia hinda. "Ja kui need on pahatahtlikult tekitatud lekked, siis see asi väljub kriminaalmenetluse ja ka poliitika raamistust ning siseneb majandusraamistikku," rääkis Rahumägi, kes pidas silmas just riigipoolset lekitamist.

"Väga paljud noored inimesed, kes kriminaalsüsteemis töötavad, peavad aru saama, et tegemist ei ole pelgalt kriminaaluurimisega, vaid ilmselt üsna suure õiguspoliitilise sündmusega tulevikus," märkis ta.

Rahumägi ei osanud öelda, kas kedagi kutsutakse veel ülekuulamisele. Samuti ei teadnud ta, kas Toomas Annus on kahtlustatav või tunnistaja.

Siseminister Jüri Pihl ei soovinud eile maadevahetuse uurimist kommenteerida, kuna sellega tegeleb kindel kriminaalprokurör. Küll aga lisas Pihl, et seaduse ees on kõik võrdsed, olenemata inimese positsioonist, rahvusest või muust, ja nii tulebki sellesse suhtuda.

Kidakeelseks jäid eile ka Merko esindajad. "Palun saatke kõik küsimused üldmeilile. Kahjuks jah, ma suuliselt ei vasta. Ma ise ei ole praegu Eestis. Aga ilmselt teile meili teel vastatakse," ütles Merko Ehituse juht Tõnu Toomik.

Rääkida ei õnnestunud ka Toomas Annusega, kes pole viimase kahe päeva jooksul mobiiltelefonile vastanud. Merko teatel on Annus puhkusel.

Toomas Annuse õde Tiina Annus ei soovinud kommentaare anda. Tema mees Eldur Astover oli seotud Rahvaliidu endisele peasekretärile korteri müügiga. Astoverilt ei õnnestunud samuti kommentaari saada, sest ta on koos Toomas Annuse, Koit Uusi, Toomas Luhaääre ja teiste äriliidritega nädala lõpuni Prantsusmaal mootorrattamatkal.

Ühe põhjusena, miks Annust üle kuulatakse, on meedia välja käinud põllumajandusministeeriumi uue hoone otsimise.

Nimelt selgus põllumajandusministeeriumi avalikust dokumendiregistrist, et 27. septembril 2006. aastal on E.L.L. Kinnisvara saatnud põllumajandusministeeriumile uue kontori jaoks "täpsustatud üüripinna pakkumise".

"E.L.L. Kinnisvara on Delta Plaza kohta pakkumise teinud umbes 50 rendipinda otsivale asutusele. Mitte ühegagi neist ei ole kokkulepet, et võiksime müügiprotsessi käiku ajakirjanduses kommenteerida. Praegusel hetkel ei ole Delta Plazas sõlmitud rendilepinguid ühegi riigiasutusega," kommenteeris üleeile ASi E.L.L Kinnisvara juhatuse liige Katrin Mühls.

Lisaks kinnitas Merko Ehitus, et Ester Tuiksoo ei ole Merko Ehituselt ega tema tütarfirmadelt ostnud ühtegi korterit.

Postimees kirjutas 10. oktoobril, et Rahvaliidu aseesimehe Ester Tuiksoo kiskus maadevahetuse kriminaalasja Tallinnas Tammsaare tee ja Pärnu maantee ristmikule ehitatav 14korruseline büroohoone Delta Plaza. Tuiksoo ministriks oleku ajal oli Delta Plaza peamine põllumajandusministeeriumi uue peahoone kandidaat, mis oleks saanud 300 töötja uueks töökohaks. Ministeeriumist pidi saama ligi 3000 ruutmeetri rentimisega hoone tuumikrentnik, kes toonuks Merko grupile aastas sisse veidi üle 7 miljoni krooni.

Tuiksoo on need süüdistused ümber lükanud, väites, et hoone otsimisega tema ministrina üldse ei tegelenud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing