Soomlaste parim 'Mehe töö'

Christel Karits 12. oktoober 2007, 00:00

Soomlaste režissööri Aleksi Salmenperä "Mehe tööle" võib paralleeli tõmmata meil hiljuti esilinastunud Veiko Õunpuu "Sügisballiga".

Mõlemas filmis on peategelasteks üksikud inimesed ning mõlema filmi tegijad määratlevad oma linaloo žanriks tragikomöödia.

"Mehe töö" fookuses on betoonitehasest vallandatud Juha (Tommy Korpela), kes salgab tööalase ebaõnnestumise kodus maha ning proovib õnne remondimehena.

Selgub, et remondimehe asemel vajavad üksikud naised kodus hoopis meesterahva õrnusi ja nii saab Juhast kiire teenistuse ahvatlusel seksiteenuste osutaja. Tähtsaimaks küsimuseks kerkib aga, kuidas tegelikku olukorda kolme väikest last kantseldava abikaasa eest varjata.

Filmikriitik Kristiina Davidjants ütleb, et soomlased reklaamivad filmi küll komöödiana, kuid komöödiat on vähe, pigem on tegu draamaga, mida ei peaks vaatama lapsed ja teismelised.

Tema hinnangul on sihtgrupp alates 25-30 eluaastast, sest peateemaks on perekondlikud väärtused.

"Film tundub venitatud, palju on realismi, tühja Helsingit," kirjeldab Davidjants.

"Naised on esitatud karikatuurselt, kuid mitte nii, et see filmist komöödia teeks. Samuti tundub lugu natuke pealiskaudne ja põhjamaiselt ängistav." Ette rutates lisab ta, et lool on õnnelik lõpp, mis jääb küll põhjamaiselt vaoshoitult väljamängituks.

Filmi muusika autor Kauko Röyhkä ütles enne esilinastust ETV hommikuprogrammis "Terevisioon", et parim osa "Mehe töös" on huumoril, aga samuti ka headel persoonidel.

Tema hinnangul teeb peaosatäitja Tommy Korpela filmis väga kõva rolli.

"Mehe töö" on Aleksi Salmenperä teine täispikk mängufilm.

Juba filmiga "Lapsed ja täiskasvanud" ("Lapset ja aikuiset", 2004) tõusis ta Soome uue põlvkonna režissööride hulka, kelle genealoogia algab Aku Louhimiehe filmiga "Rahutud" (Levottomat, 2000). Film on esitatud parima Soome filmina Ameerika Filmiakadeemia võõrkeelse filmi Oscarile. Ka Euroopa Filmiakadeemia valis "Mehe töö" 40 linateose hulka, mis võistlevad parima Euroopa filmi auhinnale. Eestist kandideerib tänavu Ilmar Raagi "Klass".

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing