Tähelepanu! Graafikatriennaal!

Tiina Kolk 12. oktoober 2007, 00:00

Iga kolme aasta järel toimuva triennaali seekordse üldkontseptsiooni autoriks on kuraator Anders Härm.

1968. aastal alguse saanud Tallinna graafikatriennaali põhinäitusest - rahvusvahelisest konkurssnäitusest "Poliitiline/poeetiline" Kumu V korrusel - võtab osa 102 esinejat 36 maalt.

Päev enne triennaali avamist koguneb rahvusvaheline žürii, kes otsustab Grand Prix' saaja.

"Mõned triennaalid hindavad töid ka varem, aga see pole meie arvates õiglane, sest teosed on kõige paremini vaadeldavad just niisuguses kontekstis, nagu neid publikule esitletakse," kommenteerib XIV Tallinna graafikatriennaali president Eve Kask.

Väga huvitavaks tõotab kujuneda Kumu suure saali väljapanek "1987. Baltimaade graafika ja plakatid nõukogude aja viimasest kümnendist", mille kuraatoriks on Rootsi kunstiteadlane Anders Kreuger.

Kõik selle näituse tööd on tehtud enne 1987. aastat kolmes endises nõukogude vabariigis - Eestis, Lätis ja Leedus - ning see näitus oleks võinud aset leida juba 20 aastat tagasi, nõukogude "normaalsuse" viimasel hetkel Balti riikides, märgib Tallinna graafikatriennaali sekretär Mare Pedanik.

Traditsiooniliselt on Tallinna Kunstihoones ja Tallinna Kunstihoone galeriis välja pandud kuraatorinäitus.

"Kui tavaliselt valib teema graafikatriennaali nõukogu ja kuraator on sellega haakunud, siis seekord valisime kuraatoriks Anders Härmi ja palusime tal teema välja mõelda," lisab Eve Kask.

Kunstihoone näitus ühendab endas nii poliitilist kui ka poeetilist.

Milliseid "semantilisi ümberpaigutusi" kutsub esile poliitilise teksti valamine poeetilisse vormi?

Millal muutub poeetiline poliitiliseks ja vastupidi?

Kas xerox-copy-põhise poliitilise propagandaga tegelemine on romantiline enesepettus, mikroskoopiline vastupanu, tõsine poliitiline töö, poeetiline eneseväljendus või eneseväljendus või kõik koos?

Need ja paljud muud küsimused moodustavad näituse probleemidepuntra.

Tavapäraselt esineb Linnagaleriis eelmise, nüüd Tallinna XIII graafikatriennaali Grand Prix' laureaat.

Egle Kuckaite isikunäitus kannab nime "Mõtlemisest väsinud tunded. Lapse mõistmise adekvaatsed pinged".

Kuna samaaegselt Tallinna XIV Graafikatriennaali avapäevadega toimub Tallinnas rahvusvaheline multidistsiplinaarne graafikakonverents IMPACT 5 "Lõigutud aeg", siis triennaalil on selle raames 18. oktoobril kell 15.30 Kadrioru lossis oma paneeldiskussioon, mida modereerib Anders Härm. Osalevad Brian Holmes (USA / Prantsusmaa), Jan Kaus (Eesti), Anders Kreuger (Rootsi), Mihnea Mircan (Rumeenia), Gerald Raunig (Austria).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing