Tuiksoo sõidab Kruuda firma luksusliku Mercedesega

Ralf-Martin Soe 12. oktoober 2007, 00:00

Peale selle, et endine põllumajandusminister Ester Tuiksoo üürib turuhinnast mitu korda odavamalt korterit maadevahetustega seotud ärimehelt Tullio Liblikult, sõidab ta iga päev Kruuda ühele firmale kuuluva luksusliku R-klassi Mercedes-Benziga, mille ostuhind jääb vahemikku 700 000- 1000 000 krooni.

"Mul on Kruudaga auto kasutamiseks lepinguline suhe," oli Tuiksoo lühike kommentaar.

Seda kinnitas ka Kruuda. "Väga võimalik, et mul oli mõni auto üle, mille ma Esterile kasutada andsin," ütles Kruuda Eesti Päevalehele. "Tal on Lõuna-Eestis ematalu, mida ta üksi hooldab ja mistõttu tuleb tal Tallinnast pikki sõite teha."

Äripäeval ei õnnestunud eile välismaal viibivat Kruudat lisakommentaarideks tabada. Praegu jäävad õhku küsimused, kas Ester Tuiksoo saab värskelt meediaärimehelt Oliver Kruudalt ka muid hüvesid. Samuti pole selge, mis tingimustel Tuiksoo autot kasutab ja mida endine magusaärimees on auto kasutusse andmise eest vastu saanud.

Kõige selgem seos tekib eelkõige suhkrutrahviga, mille maksavad kinni Eesti maksumaksjad.

Teatavasti varus Kruuda juhitud Kalev 15 000 tonni rohkem suhkrut, kui tohtis. Saladus ei ole ka Kalevi ja Tuiksoo 2004. aasta suhkruvaruteemaline kirjavahetus, millest ilmnes, et ministrina innukalt oma koolivenda Põlva keskkooli päevilt kaitsnud Tuiksoo teadis, et Kalevil oli suurte suhkruvarude deklareerimisega raskusi ja et ettevõte oli importinud suhkrut palju rohkem, kui ta esialgses deklaratsioonis näitas.

Aastapäevad tagasi kuulutas maksuamet Kalevi suhkrutrahvi kehtetuks. Seega tuleb üle 700 miljoni kroonine trahv kinni maksta maksumaksjatel.

Tuiksoo andis Kruudale tubli põllumajandusliku töö eest enne valimisi ordeni. Seevastu rääkis Kruuda riigikogu valimiste eel Kagu-Eesti valimisreklaamides, kui tubli meie esipõllunaine Tuiksoo tegelikult on.

"Ma ei oska seda kuidagi kommenteerida. Mina ei tea, kelle autoga ja mis tingimistel keegi sõidab," kommenteeris Rahvaliidu juht Jaanus Marrandi. Ta lisas, et riigikogus on auto kasutamiseks mitu varianti. Näiteks liising, enda auto kasutamine või selle rentimine mõnelt ettevõtjalt.

"Minu arvates on neid juhtumeid riigikogus teisigi, kus riigikogu liige kasutab mõne ettevõtja autot," lisas Marrandi, kes võis sellega silmas pidada ka endist Rahvaliidu juhti Villu Reiljanit.

Nimelt rentis endine keskkonnaminister Villu Reiljan vähemasti veel eelmise aasta detsembris üle miljoni krooni maksvat Volkswagen Phaetonit jahilaskja Hannes Kuusmikult. Rendisummat keeldus eksminister avalikustamast.

Reiljan kinnitas toona, et kuluhüvitist ta Riigikogust auto rentimiseks võtnud ei ole. Samas kirjas väitis Reiljan, et Kuusmikud ei ole Rahvaliidu toetajad. Ametlikud dokumendid näitavad siiski, et Hannese isa, endine tööstur Rein Kuusmik toetas Rahvaliitu 2002. aastal poolesaja tuhande krooniga.

Igatahes maksumaksja Reiljani ja Tuiksoo autokulusid kinni ei maksa. "Ester Tuiksoo ja Villu Reiljan ei ole riigikogu kantseleile esitanud ühtki arvet sõiduki üürikulude kompenseerimise kohta," kinnitas riigikogu pressiteenistus.

Kui riigikogu eelmise koosseisu üürnikest liikmed leppisid elamisega ka äärelinnas, siis praegused riigikogulased eelistavad elada Tallinna südames.

IRLi liige Marko Pomerants elab kinnisvaraärimees Heikki Bergsoni firmale OÜ EKK Investments kuuluvas korteris Kreutzwaldi tänaval. Bergson oli eelmise aasta lõpuni Pomerantsi erakonnakaaslane. Reformierakondlane Väino Linde on leidnud ulualuse arhitekt Miia Massole kuuluva Masso Arhitektibüroo OÜ Vambola tänava korteris.

Tartust pärit IRLi liige Peeter Tulviste on pesa leidnud OÜ Holindre (omanik Tõnis Oskar Lõvi) Kaarli puiestee korteris. Samuti Tartu mees, reformierakondlane Hannes Astok elab Ja Consult OÜ korteris Kaupmehe tänaval.

Keskerakondlane Aadu Must rendib Maneeži tänaval korterit bussifirmalt Taisto Reisid. Tiit Kuusmik samast erakonnast on kodu leidnud Raua tänaval, kus korterit üürib OÜ Talimat.

Kui poliitik kasutab suurettevõtja teenuseid, võib tekkida küsimus, kas tegemist on korruptsioonihõngulise tehinguga. Tipp-poliitiku puhul ei saa kunagi selge olla, kas ta saab esindada avalikkuse huve, kui on samal ajal seotud mõne suurärimehega. Huvide konflikt on üleval ja mida kõrgema poliitikuga on tegemist, seda enam peab ta oma majandussuhteid kontrollima. Tundub, et Ester Tuiksoo pole korterite ja autode huvide konflikti väga põhjalikult läbi mõelnud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing