Arco Vara nõus Kodukolde kliendi vana korteri ostma

Kadi Heinsalu 16. oktoober 2007, 00:00

Arco Vara tegevjuht Viljar Arakas sõnas, et raske on öelda, mis summad on nad selle müügimeetodi alla plaaninud. Garantii DnB Nord Pangale annab Arco Vara gruppi kuuluv Arco Investeeringud kuni viieks aastaks ja kuni 15 protsendi ulatuses korteri summast, kuid ta ei anna reaalset raha, enne kui laen n-ö hapuks pole läinud.

Kuidas inimene omaosaluse pangale tasub, on nende kahe kokkulepe ja otsuse laenu anda teeb ikka pank, lisas Arakas. Arco Varale maksab klient 3 protsenti garanteeritavast summast, nagu näiteks KredExi tagatiste puhul.

Vana korteri ostmise puhul hindab selle ära mõni inimene Arco Vara müügimeeskonnast ja arusaadavalt on see natuke madalam hind, kuid mitte kõigile ühtemoodi madalam ja kivisse raiutud. Need kokkuostetud korterid müüb Arco Vara kas edasi, üürib välja või teeb korteriosakonna. "Eks meil mingi raha muidugi on broneeritud kokkuostu alla, kuid mis summa, on raske öelda. Kodukolde mahud on ju piiratud, lõputult me vanu kortereid osta ei saa," lisas Arakas.

DnB NORD Panga Eesti juhataja Hans Pajoma tõdes eile saadetud pressiteates, et tänases turusituatsioonis pole nõudlus korterite järele vähenenud, vaid pakkumine on oluliselt suurenenud. Pajoma märkis, et pank hindab kõige olulisemaks klientide võimet tasuda oma laenumakseid.

Kodukolle valiti seetõttu, et see on ainus Arco Vara enda arendatav, ehitatav ja müüdav arendusprojekt. Kodukolle on ka hästi ehitatud, lisas Arakas. Sellesse Tallinna Stroomi metsa äärsesse kohta kerkib 12 korterelamut, milles igaühes 31 korterit. Praeguseks on kaks maja müüdud ja neli müügis. Kodukoldes pole korterite hindu kordagi alandatud, sel aastal hinnad isegi tõusid. Arakase kinnitusel hindu ei alandata edaspidigi.

Aasta tagasi soovis Arco Vara Kodukoldes korteri broneerinud inimestelt küsida lisatasu ca 30 protsenti objekti hinnast, kuna sel ajal veel kinnisvarahinnad tõusid - kuid loobus tekkinud meediakära tõttu oma plaanist. Millist kahju nad seetõttu kannatasid, ei ole tänavu kevadel börsile läinud ettevõtte juhtkond öelnud.

Olukord kinnisvaraturul on Arco Vara juhi Viljar Arakase sõnul samasugune nagu eilne vihmailm õues.

"Olukord kinnisvaraturul on täpselt selline nagu ilm õues. Et erineda ja pakkuda inimestele uusi võimalusi, alustamegi uue projektiga," lausus Viljar Arakas eilsel Arco Vara pressikonverentsil.

"Praegu on kinnisvaraturu piduriks kujunenud mitte nõudluse vähenemine uue ja mugavama elamispinna järele, vaid vanast korterist vabanemise aeganõudev periood," selgitas Arakas. "Mure on tuttav enam kui kümme aasta tagusest ajast autode soetamise puhul. Koostöös DnB NORD Pangaga oleme töötanud välja lahenduse, mis peaks probleemi lahendama," sõnas Arakas.

Arakase sõnul on tegemist pilootprojektiga, mida võidakse pikendada või laiendada vastavalt nõudlusele objektidele väljaspoole Kodukollet, pole välistatud, et seda laiendatakse ka Lätisse.

Arco Vara Investeeringute juhatuse liikme Veiko Taevere sõnul on hulk inimesi, kellel on korralik palgatase ning maksevõime, kuid uue kodu soetamiseks vajalikku sissemakset raske leida. "Selle projekti ideoloogiline autor on tegelikult meie klient. Ja kuigi sellised müügitoetused on maailmas väga levinud, oleme Kodukolde projektis taolise pakkumiseni jõudnud maaklerite kaudu klientidelt saadud tagasisidest," lisas Taevere.

Monica Meldo, Rime Kinnisvara elamispindade osakonna juhataja
On tervitatav, et igal pool meedias süngetes toonides kajastatava kinnisvaraturu praegust oluolukorda näeb Arco Vara pigem võimalusena.

Praegu on turul tõesti tavaline olukord: klient sooviks uut eluaset soetada, aga tehing lükkub edasi, kuna karmistunud laenutingimuste tõttu peab klient enne oma praeguse eluaseme realiseerima. Taoline julge samm annab aimu, et Arco Vara tulevikuprognoosid näevad ette pigem tõusu korteriturul kui jätkuvat langust.

Soovime konkurentidele edu ja jälgime huviga, kas selline retseptiravim praegusele olukorrale leevendust toob.

Olev Mait Makk, Newseci Eesti haru juht
Ma usun, et see aitab kindlasti Arco Vara portfelli käivet kasvatada. Kui seda projekti saadab suurem edu, siis peavad ka teised arendajad pakkuma midagi analoogset või uut.

Ostjaid pole turul palju, kuid kui Arco hakkab turgu võtma, siis kõik Skanskad, Merkod ja YITd peavad midagi ka vastu pakkuma - see laiendab turgu kindlasti. Arco on tugeva kapitaliga ning saab seda teenust pakkuda ka väljapoole. Põhjendamatu on hirm ja arvamus, et ainult loll ostab kinnisvara. Selliseid pakkumisi, nagu Arco Vara Kodukoldega teeb, on vaja ka seepärast, et psühholoogilisest barjäärist üle saada. Sellised pakkumised avardavad turgu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing