Majanduspreemia läks USA kolmikule

Sirje Rank 16. oktoober 2007, 00:00

10 miljonit Rootsi krooni jagavad tänavu Leonid Hurwicz Minnesota Ülikoolist, Eric S. Maskin Princetoni Ülikoolist ja Roger B. Myerson Chicago ülikoolist.

Preemia on tunnustus alusepaneku eest mehhanismidisaini teooriale, mis aitab selgitada, kui efektiivselt institutsioonid ressursside jaotamisega toime tulevad ning kas on vajalik riigi sekkumine.

Rootsi Teaduste Akadeemia sõnul etendab mehhanismidisaini teooria tänapäeval olulist rolli nii majandus- kui poliitikateaduses. "Adam Smithi klassikaline metafoor nähtamatust käest viitab sellele, kuidas turg ideaalses olukorras tagab nappide ressursside efektiivse jaotuse," ütles akadeemia. "Praktikas ei ole tingimused tavaliselt ideaalsed. Nii ei ole konkurents alati täiesti vaba, tarbijad ei ole perfektselt informeeritud ning isiku tasandil soovitud tootmine ja tarbimine võib kaasa tuua sotsiaalseid kulusid ja kasusid."

Myerson ja Maskin arendasid Hurwiczi teooriaid edasi. Myerson on kirjutanud üle 70 töö mänguteooriast ning arendanud matemaatilise mudeli valimiste analüüsiks. Maskini "optimaalsete" oksjonite uuringud keskendusid müügiprotseduuridele, mis annaksid tulemuseks suurima tulu.

Küsimusele, mis ta auhinnarahaga teeb, vastas Hurwicz eile, et pole veel otsustanud. "Tahan enne veenduda, et ma selle ikka sain," vahendas agentuur Reuters.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:06
Otsi:

Ava täpsem otsing