Raudtee kolmeks

ÄP 16. oktoober 2007, 00:00

Valitsuskabinetile esitatud Eesti Raudtee 2007.-2017. aasta äriplaanis andis majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts ülevaate ettevõtte kavandatavast jagamisest kolmeks eraldiseisvaks juriidiliseks isikuks: AS Eesti Raudtee, AS Eesti Raudtee Infrastruktuuriettevõte ja AS Eesti Raudtee Kaubaveoettevõte. "Struktuurimuutusega kaasnevad kulude jagamise suurem läbipaistvus ning väiksemad finantsriskid," selgitas minister Juhan Parts ümberstruktureerimise vajadust. Negatiivsena tõi minister välja kontsernisisese bürokraatia suurenemise ja vastutuse hajumise.

Raudteelaste ametiühingu esimees Oleg Tšubarov suhtub väga skeptiliselt Eesti Raudtee tükeldamisse. "Kuulsin, et majandusminister Juhan Parts tahab jagada Eesti Raudtee kolmeks ja seda olukorras, kus ei ole ei kaubavedusid ega ka ettevõtte arendamise tulevikuplaani. Tekib küsimus, kellele seda reorganiseerimist üldse vaja on," lausus Tšubarov.

"Eesti Raudtee juhtkond tegeleb ei tea millega, kuid mitte sellega, et leida uusi partnereid. Olen väga skeptiline valitsuse plaani suhtes leida uued partnerid Hiinast ja Kasahstanist," selgitas Tšubarov. "Kasahstan juba ütles, et nemad ei taha Venemaaga tülitseda, ja sealt ei ole seega ka palju vedusid oodata. Hiinaga käivad läbirääkimised tulemusteta juba 14 aastat."

"Oleme ju kõik kuulnud järjekordadest Eesti-Vene piiril, suurem osa neid kaupu oleks odavam vedada raudteel. Kuid Eesti Raudteel ei ole selleks vaguneid," ütles Tšubarov.

Ministeeriumi teatel keskendub Eesti Raudtee välismõjudest sõltumatumatele kaubavoogudele, investeerib vaguniparki ja ehitab välja Tallinna raudtee ümbersõitu. Täiendavat riigi toetust kavas ei ole.

Kevadise äriplaani septembris korrigeeritud variandi järgi võetakse arvesse nafta- ja kivisöevedude kahanemist ning pööratakse tähelepanu Eestist itta suunduvate konteinervedude suurendamisele. "Eestist lähtuvad kaubaveod on raudteele tulusamad, sest nii saab ettevõte kontrollida veeremi kasutamist. Need veod ei sõltu teiste riikide poliitilisest tahtest," selgitas Parts. Tema sõnul uuendatakse vaguniparki uute kaubagruppide jaoks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing