Tuju nukker? Laenuta koer!

Kertu Ruus 16. oktoober 2007, 00:00

Ega peagi. USAs loodi koeralaenutusfirma FlexPetz ning nüüd saad endale koera üürida just nendeks palliloopimispäevadeks, muul ajal viid koera ilusasti laenutusse tagasi, et ta saaks vahepeal teistele sinusugustele seltsi pakkuda.

Asi sai alguse sellest, et San Diego terapeut Marlena Cervantes otsustas tuua oma koera autistlike laste sekka, kellega ta töötas.

Koer osutus suurepäraseks ravimeetodiks ning peagi käis üks lapsevanem teise järel Cervanteselt küsimas, kas nad tohiksid koera pisut lastega mängimiseks laenata. Cervantes päästis tänavalt teisegi kodutu koera, kuid ka kahekesi ei jõudnud loomad kõiki soovijaid ära rõõmustada.

Kui Cervantes kolleegidega nõu pidas, kas võiks hakata lapsevanematele raha eest koeri kaasa andma, vastasid nad, et muidugi, nemadki kasutaksid sellist võimalust. Ja hakkaski noor terapeut ärinaiseks. Ning edukaks pealekauba. Koeralaenutus (ehk ametliku nimega koera kaasomanikuks olemine) osutus silmapilk hitiks. Tänavu märtsis alustas FlexPetz San Diegos kümne neljajalgsega, kuid juba juunis laieneti Los Angelesse ja New Yorki.

"Kui ma alustasin, teadsin, et sellest saab fantastiline äri," tõdeb Cervantes rõõmsalt. "Aga ma ei kujutanud ette, et saan sooviavaldusi Brasiiliast ja Hispaaniast." Praegu on laenutajaid järjekorras alati rohkem, kui on koeri pakkuda.

See võib tunduda üllatav, sest koera kaasomanikuks olemine pole odav lõbu. Aastane liikmemaks on 100 dollarit (1100 kr), kuumaks 50 dollarit (550 kr) ja päevataks sõltuvalt nädalapäevast veel lisaks 25-40 dollarit (275-440 kr).

Samas kannab firma lisaks koerte majutusele (koerad, kes parajasti kodudes pole, elavad hoolduskeskuses) ja toidule (see antakse loomaga kaasa) muudki loomapidamise kulud - treeningu, arsti juures käigud, pügamise.

Igatahes on ettevõte olnud asutaja sõnul esimesest päevast plussis. Reklaamieelarvet pole veel vaja läinud, sest kuuldus levib suust suhu.

Muidugi on koeralaenutus kui äri kuulnud karmi kriitikat. Cervantes tunnistab, et saab palju koledaid e-kirju ning USA suurim loomakaitseorganisatsioon USA Humanitaarne Liit on avaldanud arvamust, et muutused rutiinis, elukohas ja kohtlemises võivad koerad kergesti stressi viia.

"Koerad pole autod või mööbel. Nende viimine ühe inimese juurest teise juurde, ühest kodust teise võib tekitada probleeme - rahutust ja depressiooni," on liidu seisukoht.

Igatahes ei paista kriitika ja sõimukirjad Cervantest heidutavat. Tulevikuplaanid on ettevõtjal suured. 2009. aasta lõpuks soovib FlexPetz avada koeralaenutused 40 linnas. "Taome rauda, kuni see on kuum," ütleb 32aastane ärinaine.

Kaldun arvama, et Eestisse ei tule kunagi koertelaenutust - meil võetakse koer ikka pere lemmikuks, mitte laenutamiseks. Ma ei arva laenutamisest hästi - selleks, et koera närvisüsteem oleks korras, vajab ta stabiilsust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing