Eksminister Villu Reiljan: seda tundi olin ma kaua oodanud

Kadri Jakobson 17. oktoober 2007, 00:00

"Seda tundi olin ma suhteliselt kaua oodanud," lausus Reiljan, kes astus ajakirjanike ette eilsel pressikonverentsil suisa kahe tippadvokaadi vahel. Paremal käel Aivar Pilv, vasakul Tarmo Sild.

"Selles mõttes pole adrenaliini. Tänaseks on lahing alanud ja me oleme valmis."

Ajakirjanike küsimuste peale, kellega lahingut üldse peetakse, ei oska Reiljan midagi kosta. "Vaenlane on hetkel nähtamatu," ütles advokaat Tarmo Sild.

Aasta otsa omas mahlas praadinud Reiljan on silmanähtavalt löödud. Pärast mitmetunnist ülekuulamist prokuratuuris on tema näost kadunud igasugune elurõõm.

Ta vaatab kord paremale, kord vasakule, mudib närviliselt käsi ja täidab advokaatide kõrva sosistatud käske: võid rääkida, ma vastan ise. Reiljani huumor on õelalt irooniline ning muidu kavalalt naervad silmad hirmunud ning pisut veekalkvel.

Kahtlustus: ärimees Andres Sarri tegi Reiljanile kõrbesafari ja kinkis luksusauto?

"Mind kahtlustakse altkäemaksu võtmises, kuid mil viisil, on arusaamatu," ütles Reiljan. Advokaat Aivar Pilv selgitas, et tegu pole tavapärase kahtlusega.

"Selles juhtumis pole tegu tüüpilise altkäemaksukahtlusega, kus keegi otseselt andis ja keegi sai, vaid tegu on soodustuste ja hüvede loomisega kolmandatele isikutele," selgitas Pilv.

Reiljani sõnul on kahtlustuse üks episood seotud Talleksi omaniku, ühe maadevahetustehingu osalise Andres Sarriga.

"Justkui oleks ma Andres Sarriga jahil käinud," ütles Reiljan. "Olen temaga jahil käinud ja kõik ise maksnud. See oli ligi 100 000 krooni."

"Aga prokuratuur leiab, et see on kasutatud hüve," suskas Pilv vahele.

Sarri oli üks neist, kes sai kasu maadevahetustehinguga.

Küsimusele, kas üheks altkäemaksuks võib kahtlustuses olla Reiljani kasutuses olev miljonikroonine Volkswagen Phaeton, ei soostu asjaosalised vastama.

Kirglik jahisõber Andres Sarri on Volkswageneid müüva Eesti Talleksi suuromanik ning auto kuulub ametlikult jahilaskjale Hannes Kuusmikule.

Advokaadid ütlesid, et kokku kahtlustatakse Reiljanit nii mitmes episoodis, kui mitu artiklit on tema tehingutest aasta jooksul ajalehtedes kirjutatud. Sild näitab laual 17-leheküljelist kahtlustusmaterjali.

"Kui te loete kokku viimase aasta jooksul ilmunud ajaleheartiklid, loete kokku kõik erinevad asjad, mis on vahetatud või kusagile liikunud, siis umbes nii palju neid ongi. Probleemiks on see, et prokuratuur pole välja öelnud hüve, mida Villu Reiljan on saanud."

Advokaat Aivar Pilv rääkis aga pikalt sellest, kuidas avalikkus on saanud tilkhaaval teavet uurimisprotsessist ning hakanud Reiljani üle kohut mõistma.

Tema jutu vastu räägib asjaolu, et just Rahvaliit ise teatas paar nädalat tagasi, kuidas mitmed nende liikmed on käinud viimasel ajal kaitsepolitseis ülekuulamistel. See võib olla Rahvaliidu kaitsetaktika lekitada infot avalikkusele, et viidata infolekkele ning õigusemõistmisele ajakirjanduses, et muuta kohtupidamine õigustühiseks.

Kas aasta kestnud uurimine on Reiljanile ja tema lähedastele kurnav?

"Ma pole mingi nõrganärviline inimene. Mulle pole siin midagi tavalist ega ka üllatavat," vastas Reiljan.

Mullu aprillis võttis keskkonnaministri toolil istunud Reiljan palgata puhkuse ja käis jahil.

Kaaslasteks olid tollal riigikogus olnud Olari Taal, Margus Leivo, ärimees Jüri Käo ning veel kaks meest, kellest üks oli väidetavalt autoärimees Andres Sarri.

Kui enne Aafrikasse sõitu Reiljanilt küsiti, miks minister koos poliitikutega keset kiiret tööaega äkki Aafrikasse jahile sõidab, vastas ta: "See on pikalt planeeritud reis. Eesmärk on eelkõige puhata ja loodust nautida. Me teeme seda aga jahil käies. See on palju parem kui poliitika. Tahaks siit eemale saada."

Kui Leivo lasi antiloobi, siis ka minister Villu Reiljan ei naasnud Aafrikast tühjade kätega. "Reisiga jäin ma väga rahule," ütles ta toona. Küsimusele, kas tervisele liiga ei teinud, vastas ta: "Tänan küsimast! Tervisega on kõik korras."

Kuidas jahiõnn oli? "Mina leidsin kudu sarved."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing