Generaator kardab viimase võtmist

Siim Sultson 17. oktoober 2007, 00:00

Mosa juhataja Kaimo Ojakivi sõnul ostavad nende firmast elektrigeneraatoreid aasta läbi põhiliselt firmad ja põllumajandusettevõtjad.

Teisalt on tavakasutajalgi mõttekas oma majapidamisse võimaliku elektrikatkestuse puhuks varuda.

Stokkeri tootejuht Urmas Prints soovitab tavakasutajale 2-2,4 kW tootvat bensiinimootoriga elektrigeneraatorit. Sellega saab toita majapidamises põhilised elutähtsad asjad: keskküttepumba, elektripliidi ja valgustuse. Kui on vaja käivitada suuremaid masinaid, näiteks tööriistu või lüpsimasinaid, soovitab ta 12-15 kW elektrigeneraatorit. Elektrikütte korral muidugi veelgi suuremat.

Samas hoiatab Ojakivi ostmast üliodavaid ja ebastabiilseid elektrigeneraatoreid, kuna need võivad rikkuda kodu peenelektroonika.

Siin tulebki eritleda sünkroonseid elektrigeneraatoreid, mis sobivad pigem tööstusseadmetele, ja asünkroonseid elektrigeneraatoreid, mis on ohutumad peenelektroonikale, kuna väljastavad stabiilsemat voolu.

"Generaator osta võimsusevaruga, kuna mitmed majapidamismasinad - kompressorid, külmkapid jms - tarbivad käivitumisel kuni kolm korda rohkem voolu kui tavarežiimis töötades," paneb Ojakivi ostjale südamele.

Elektrigeneraatorite mootoritest peab Ojakivi kindlaimaks Euroopaski hinnatud Honda mootoreid, mida saab ka Eestis hooldada lasta. Briggs & Strattoni USA päritolu mootorid on küll odavamad, kuid lühema tööeaga, sest sõlmedes on kummipuksidele eelistatud laagreid.

"Sellised mootorid sobivad samas väga hästi ikkagi muruniidukitele, mille koormused ei ole elektrigeneraatori omaga võrreldavad," lisab ta.

Sihipärase kasutamise ja korraliku hoolduse korral hindab Ojakivi elektrigeneraatori eaks kuni 20 aastat, Prints 7-8 aastat.

Elektrigeneraatori ontlikluks hoolduseks tuleb Printsi kinnitusel jälgida, et aku oleks täidetud, õli ja filtrid vahetatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing