Eesti tahab osaleda Soome tuumaprojektis

Agnes Ojala 19. oktoober 2007, 00:00

Eesti Energia on juba varemgi rääkinud, et võib olla huvitatud projektis osalemisest. Praegu on ettevõttel plaanis Läänemeres olevale Estlinki kaablile lisaks ehitada uus 635megavatine merekaabel, mis peaks valmima 2013. aastal.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts informeeris eile valitsuse liikmeid Eesti Energia ASi kavandatavast kirjalikust pöördumisest Teollisuuden Voima Oy poole.

Eesti Energia on huvitatud tuumajaama projektis osalemisest, et katta tarbijate kasvavat nõudlust elektrienergia järele pärast olemasolevate võimsuste väljalangemist. Samuti selleks, et mitmekesistada tootmisvõimsuste portfelli ja maandada põlevkivi kui CO2-intensiivse kütuse põletamisega seotud riske.

Leedu uue jaama projekt ning Soome kuuenda reaktori ehitus on kaks reaalset võimalust tuumajaama rajamisel osalemiseks. Arvestades Leedu tuumaprojekti senist kulgu on tõenäoline, et Soome kuues reaktor saab valmis varem kui Leedus kavandatav jaam.

Teollisuuden Voima kavandab neljanda tuumajaama rajamist Olkiluotosse. Jaama ehituseks vajalike tehniliste ja keskkonnatingimuste täitmise järel võib ehitus alata 2010. aasta alguses. Ehituse kestvuseks hinnatakse 4-6 aastat ning Teollisuuden Voima prognoosib uue jaama valmimist 2016-2018. Sisulisi investeerimisotsuseid on võimalik teha alles pärast seda, kui projekti on heaks kiitnud Soome valitsus ja parlament.

Olkiluoto jaamade omaniku Teollisuuden Voima Oy emafirma Pohjolan Voima on Eesti Energia partner Estlinki kaabliprojektis.

Peaministri ülesandeid täitev haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas arvas valitsuse pressikonverentsil, et Eesti Energia osalemisest Soome tuumajaama projektis on valitsuse tasemel vara rääkida.

"Eesti Energia on huvitatud Teollisuuden Voima projektis osalemisest, et katta tarbijate nõudlust elektri järele ja mitmekesistada tooteportfelli," selgitas Lukas.

Lukas väljendas ühtlasi kindlat vastuseisu tuumajaamade rajamisele Eestisse. "Oleme selgelt tuumajaama rajamise vastu Eestis," kinnitas Lukas. "Eesti Energia on lahendanud probleemi nii, et ta näitab initsiatiivi teiste riikide tuumajaama projektides osalemises, näiteks Leedus," märkis Lukas. "Saadetud kiri on alles lähtepunkt, kõik võtab aega. Soome hakkab projektiga seonduvat alles otsustama 2009. aastal ja sellest kõigest on valitsuse tasemel vara rääkida."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing