Sõõrumaa asub Tallinna soojendama

Anne Oja 19. oktoober 2007, 00:00

Prominentsete avajate seas olid keskkonnaminister Jaanus Tamkivi ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar.

Savisaare sõnul hajutab Väo elektrijaam Tallinna riske. "See ettevõte annab Tallinnale võimaluse hajutada riske, ka neid, mida tekitab hinnatõus," ütles Savisaar, kes pidas silmas konkurentsi tugevnemist elektri tootmises.

Väo elektrijaama suurinvestor Urmas Sõõrumaa tõdes, et elektrijaam sai eile nurgakivi just tänu soodsale seadusele. Hansapank nõustus seejärel jaama ehitajale rohkem kui miljardi krooni suuruse laenu andma.

Varem on ajakirjandus kahtlustanud, et Sõõrumaa mõjutas Eesti Energia nõukogu juhi kohal olles elektrituru seaduse väljatöötamist.

"Tahaks tänada ka Priit Maranit, kes sellise utoopilise ideega umbes seitse aastat tagasi välja tuli," rääkis Sõõrumaa oma äia kohta, kellele kuulub 10 protsenti osaühingust Norman Invest. Norman Investile kuulub omakorda 75 protsenti Väo elektrijaama omanikust OÜst Digismart. ASi Tallinna Küte osalus Digismardis ulatub 25 protsendini.

"Eks selliseid elektrijaamu oleks juba mõni aeg tagasi vaja olnud, aga parem hilja kui mitte kunagi," rääkis Savisaar.

Eelmine elektrijaam ehitati Tallinna 1913. aastal ja see töötas rohkem kui pool sajandit.

Prantsuse suursaadiku Daniel Labrosse'i sõnul vähendab Väo elektrijaama käikulaskmine Eesti sõltuvust Venemaast.

"Väheneb Eesti sõltuvus maagaasi hinnast," ütles Labrosse. Suursaadik märkis, et Prantsusmaa lahendas oma gaasisõltuvuse tuumajaamade rajamisega.

ASi Tallinna Küte kaudu Väo elektrijaama omanike ringi kuuluv Dalkia grupp on suurim Prantsuse välisinvestor Eestis.

"Sooja ja elektri koostootmine on keskkonnasäästlik ning efektiivne. Väo koostootmisjaam näitab ka, et elektritootmisel Eestis on alternatiive Vene gaasile ja rahvuslikule aardele põlevkivile," ütles Väo elektrijaama pikaajaline arendaja ja OÜ Digismart nõukogu esimees Priit Maran.

"Kuna Eestis vajatavad energeetikainvesteeringud on suured, tasuvus väga pikaajaline ning vabaturu riskid vältimatud, siis erainvestorite kaasamiseks energeetikasse on vajalik edasine seaduste stabiilsus ja selge turukorraldus," ütles Sõõrumaa.

Väo koostootmisjaama valmimist finantseerib Hansapank ligikaudu ühe miljardi krooniga.

Tegu on ühe suurema Hansapanga poolt Eesti ettevõtetele antud laenuga.

Urmas Sõõrumaa teatas tänavu aprillis, et lahkub Eesti Energia nõukogu esimehe kohalt, põhjuseks enda sõnul võimalik tekkiv huvide konflikt. Ta kavatses investeerida oma äia Priit Marani rajatavasse uude soojuselektrijaama, millest kujuneb Iru Elektrijaama otsene konkurent. Ajakirjanduse teatel surus Sõõrumaa läbi seadusemuudatuse, mis tagab Eesti Energia ostukohustuse; sai siseinfot Iru jaama plaanidest; hankis Tallinna võimudelt toetuse uue jaama keskkonnamõjude kiireks hindamiseks; saavutas Digismarti kasuks 70 aastaks hoonestusõiguse 57 ha Tallinnas otse Iru jaama lähedal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing