Tants viinakatla ümber jätkub

Värner Lootsmann 22. oktoober 2007, 00:00

Toetan igati peaministri suvel öeldud mõtet, et viina ei pea iga kell ja suvalisest müügikohast kätte saama. Isegi Tallinna alkoholimüügipiirangut (kl 20-8) on peaminister pidanud liiga liberaalseks. Piirangu toimimiseks tuleb see ühtlustada üle riigi. Muidugi pole see võluvits alkoholitarbimise vähendamisel, see vajab terviklikku lähenemist - kasvatada teadlikke tarbijaid, keelustada alkoholi välireklaami ja piirata telereklaami.

Paraku ei taga seda majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi väljakäidud alkoholiseaduse muudatus, mis lubab alkoholi müüa kella 23ni. Tegu on vaid alkoholi müügi ühtlustamisega, formaalse piiranguga, millest pole abi alkoholi liigtarvitamise vastu võitlemisel. Pigem on see vastutulek alkoholimüüjaile - poed ongi üldjuhul avatud 23ni õhtul! Ööpäev läbi on lahti peamiselt tanklad, kus peaks alkoholimüügi üldse keelama.

Harjumaal on võimalik öösel alkoholi osta vaid Keila linnas ja Harku valla ühes tanklas. Enamik omavalitsusi on kehtestanud rangemad piirangud, kui näeb ette kooskõlastusringil olev eelnõu.

Valitsusliikmed on siiani olnud seisukohal, et alkoholimüügi piiramine olgu omavalitsuste asi. Nii vastas ka Juhan Parts Harjumaa Omavalitsuste Liidu pöördumisele, kus tehti valitsusele ettepanek kehtestada ühtne piirang üle Eesti. Millest nüüd selline kardinaalne muutus?

Piirangute kehtestamine on olnud õigustatud. Põhja Politseiprefektuuri andmeil vähenes augustis ja septembris Harjumaal nii registreeritud kuritegude ja väärtegude kui ka alkoholiseaduse rikkumiste arv. Seejuures vähenes õigusrikkumiste arv eelkõige Tallinnas. Mullu müüdi Eestis 14,2 l absoluutalkoholi elaniku kohta, millest turistid viisid ära vaid 2,8 ja tarbisid 0,6 l. Alkoholi tarbimisega ei kaasne genofondi kahjustusi ega teki ülemääraseid kulutusi meditsiinisüsteemis siis, kui tarbimine jääb alla 6 l!

Alkoholi kättesaadavuse vähendamise üks võimalus on müügi piiramine. Vajame mitte näilist, vaid üleriigilist tegelikku piirangut, mis kehtiks vähemalt kl 20-8. Enim rikkumisi pannakse toime just pärast kella 20, eriti aga kella 21 ja 23 vahel.

Kuigi eelnõus nähakse ainult ajalis-ruumilise ühtlustamise vajadust ja unustatud on alkoholi tarvitamise piiramine, turvalisuse tõstmine, majandusele ja rahvastikule joomisega tekitatava kahju vähendamine, oleks see ometi samm edasi, eeldusel, et omavalitsustele jäetakse senised õigused.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing