SEBil Eestis 'meie' mees

Silvia Kruusmaa 23. oktoober 2007, 00:00

Asmannile näib istuvat olla osa suurest panganduskontsernist. Pidevat rootslaste kohalolu tuletab meelde ka Asmanni kõrval istuv SEB grupi divisjonijuht Bo Magnusson. Asmann on rahulik, aga uues rollis veel mitte väga päris kodus, raskemad küsimused panevad ta käsi mudima.

Kas kuu aega juhatuse esimehe kohustäitjana töötamist on pangas toimuvast andnud põhjaliku ülevaate?

Olin enne jaepanganduse ja tehnoloogia valdkonna juht ning juhatuse liige. Mul on pilt pangast olnud ees tükk aega. Juhatuse liikmena olen panga tippjuhtimises osalenud vähemalt aasta.

Oli see Teile üllatav, et uueks juhiks saite?

Minule on see karjääri loogiline jätk. Mul on hea meel, et selline valik tehti. Natuke on üllatus ja ei ole ka.

Oli Teil juba varem ambitsiooni pangas kõrgemale tõusta?

See teema tekkis päevakorda alles praegu seoses Mart Altvee lahkumisega - juhatuse esimehe koht. See ei ole olnud suunatud tegevus igapäevases töös, et saada juhatuse esimeheks.

Mis tunne on saada pangajuhiks jahenevas majanduskeskkonnas?

(Pikk vaikus.) Panga juhtimine on vastutusrikas amet igal ajal. Öeldakse, et heal ajal tehakse kõik halvad otsused. Ma siin suurt vahet ei näe, mis ajal panka juhtida. Kindlasti on määramatust tuleviku majanduskeskkonna suhtes rohkem. Otsuseid tuleb rohkem kaaluda: kus peaks riske võtma, kus ei peaks võtma.

Kas maatrikssüsteem Teid ei häiri?

Sellest on Eestis palju räägitud. Paljud rahvusvahelised ettevõtted kasutavad seda ja ma ei näe siin mingisugust probleemi. On öeldud, et maatriksjuhtimine ei sobi keskmisele Eesti ettevõttele, aga arvan, et SEB Eesti Ühispank ei olegi keskmine ettevõte.

Kui vabad käed Teil on juhtimises?

Maatriks tähendab koostööd. Loomulikult on SEB suur organisatsioon, siin on palju üksusi. Ma ei näe midagi halba selles, et peab suhtlema erinevate SEB üksustega.

Kas Teil on ambitsiooni viia SEB Eesti Ühispank panganduses number üheks?

Meil on ambitsioon saada parimaks pangaks. Nüüd on küsimus, mida mõõdikuks võtta. Me oleme võtnud omakapitali tootlikkuse ja kliendi rahulolu. Selle koha pealt me tahamegi Eestis saada parimaks pangaks. Lähiajal ei suuda me mahtude poolest suurimaks pangaks saada.

Kas on kavas ka suuremaid muutusi pangatöös?

Drastilist muutust ette ei näe. Olen pangatööga seotud olnud kogu aeg ja ühtegi üllatust ma ei plaani ellu viia.

Kas SEB hakkab panema rohkem rõhku laenutoodete asemel säästutoodetele?

Säästutoodetel on kindlalt rõhk. Viimased kaks aastat on deposiitide arv pankades tervikuna olnud 20-25% aastas, inimestel on raha juurde tekkinud.

Kas reedel tulevad kolmanda kvartali tulemused ennustavad Teile head uue ametiaja algust?

Üks mu kunagistest ülemustest ütles, et 10% ajast tasub vaadata, mis on olnud. Ülejäänud 90% mõelda tuleviku peale. Ametiaja algus on juba täna hea. See, mida kolmanda kvartali tulemus näitab, on juba möödanik.

Kui SEB Eesti Ühispanga eksjuhti Mart Altveed peeti ametisse astumisel tundmatuks mängijaks, siis tema mantlipärijast Ahti Asmannist ei tea avalikkus üldse midagi.

Lõpetanud Tartu Ülikooli rahanduse, vabaabielus, poeg, tennis, korvpall, kalastamine - see on pea kõik, mis on teada mehest, kes asub juhtima Eesti suuruselt teist panka.

Asmanni tõi pangandusse lubadus Võru Maapanga juhtidele tulla stipi eest tööle. 33aastase mehe karjäär sai SEB Eesti Ühispangas hoo sisse aasta tagasi, mil ta Tallinki suundunud Lembit Kitteri asemel jaepanganduse juhiks sai. Tänavu augustis määrati ta juhatuse esimehe kohusetäitjaks. Toona andis pank küll mõista, et ajutiselt.

Ahti Asmann on esimene pangajuht Eestis, kes on alustanud oma karjääri harukontorist.

Asmannist saab SEB grupi jaepanganduse juhtimisgrupi liige. See grupp vastutab kõigi jaepangandusoperatsioonide eest SEBs ning samuti saab temast SEB tegevjuhtide komitee liige. Nende kaudu saab Ahti osaleda kogu SEB grupi otsuste tegemises.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing