Õlitamine kaunistab seest, lakk pealt

Siim Sultson 24. oktoober 2007, 00:00

Puuinfo projektijuht Märt Riistop soovitab enne vana laudpõranda edasise viimistluse valimist see puhtaks lihvida. Mustusest väga paakunud põranda võiks hoopis toonida või koguni värvida. Muidu võib puidukarva põranda tagaajamisel tulemuseks saada ebaühtlase välimusega lakitud või õlitatud põrand.

"Lihvimise eel tasub põrandanaelad torniga sügavamale lüüa, siis ei pea pidevalt liivapaberit vahetama ja rikkuma lihvijat," paneb Riistop südamele. Lihvimist alustatakse jämeda liivapaberiga, tööetappide arenedes valitakse järjest peeneteralisemaid liivapabereid.

Ehituse nõuandja ja restauraator Rene Pere peab lisaks lihvimisele vajalikuks ka vana põranda kuumapuhuriga töötlemist.

Kuumtöötlusega saab kätte viimased värvi ja vana pahtli jäägid. Riistop pakub eheda välimuse säilitamiseks lisalahendusena välja ka näiteks leelisega töötlemise.

Pärast puhastamist saab põranda õlitada või lakkida. Enne õlitamist tuleb põrandapinnale teha erilise pesumasina ja seebiveega süvapuhastus.

Õlitamisel tasub Pere soovitusel põrand ka vahatada, siis muutub pind tugevemaks.

Kui õlitust saab alati katta, siis lakk on Pere tõdemusel lõplik kiht, mida enam millegagi katta ei saa. Liiatigi kardab pindmise loomuga lakk mehaanilisi lööke, jättes puidu edaspidi kaitseta.

Lisaks tuleb kahjustatud lakiga põrand ühtlase tulemuse nimel vanast lakist puhastada ja tervenisti taaslakkida. Teisalt aga on lakitud põrand õlitatud põrandast igapäevaste pesuvahenditega kergemini hooldatavam.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing