Tulekaitsesüsteem summutab tulekahju

Ketlin Priilinn 24. oktoober 2007, 00:00

"Süsteem toodab lämmastikku spetsiaalse generaatoriga ümbritsevast õhust kohapeal," kiidab Alarmesti juhataja Ants Väinsalu Eestis üsna uudset OxyReducti tulekaitsesüsteemi.

Erinevalt teistest tulekustutussüsteemidest vähendab Saksa päritolu süsteem tema kinnitusel juba ette tulekahju tekkimise võimaluse.

Tuletekke takistamiseks tuleb Väinsalu sõnul alandada hapniku taset õhus mõne materjali puhul vähemalt 17,5 protsendini. Erinevate materjalide juures on põlemiseks vajalik hapnikutase erinev. Hapniku vähendamise nivood saab viia näiteks kuni 15 protsendini õhust ja ka alla selle.

"Seda võib võrrelda viibimisega kahe kilomeetri kõrgusel mäel," kommenteerib ta hapniku vähendamist.

OxyReducti süsteemi peab ta parimaks rakendada ehituslikult õhutihedates ruumides. Mida õhutihedam ruum, seda väiksemaks kujuneb süsteemi ekspluatatsioonikulu.

Eestis kasutavad selliseid süsteeme tema väitel peamiselt serveriruumide haldajad. Samas saab hapnikku lämmastikuga asendavat süsteemi kasutada ka näiteks suurtes logistikakeskustes, kuid sel juhul tuleb rohkem panustada selle võimsusele.

Margus Leis, päästeameti tuleohutusjärelevalve osakonna projektide ja ehituskontrolli juht
Selle tulekaitsesüsteemi kasutusala on ikkagi spetsiifiline. Kui vähendatakse loomuliku hapnikunivoo taset, ei tohi ruumides viibida inimesi, kellel on südame-, vereringe- või hingamisteede haigusi. Sellise süsteemi kasutamist tasub kaaluda muuseumide ja arhiivide hoidlate kaitsmiseks.

Taavi Lukas, Tamrex Ohutuskeskuse töö- ja tuleohutuse müügiesindaja
Näib, et protsentide arvestamisel on kusagil midagi viltu läinud. Põlemine võib teatud juhtudel lõppeda ka alles 8% juures. Kindlasti ei tohiks aga hapniku taset langetada 15%ni, sellisel juhul ei tuleks inimeste töötamisest selles ruumis midagi välja. Seega sobib lahendus ainult serveriruumidesse - seal ei pea inimesed viibima.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing