Interneti hasartmängud kätkevad kõrget äririski

Sirje Rank 25. oktoober 2007, 00:00

Eile hommikul istus Stockholmi börsil noteeritud kaughasartmängude korraldaja Unibeti juht Petter Nylander Amsterdami lennuväljal kartsas, kuna eelmise päeva õhtul oli Hollandi passikontroll ta piiril kinni pidanud.

"Jälle!" hüüatas Eesti Loto juhatuse esimees Aivar Lepp, kui Äripäev vahistamisele kommentaari palus. Veidi mõelnud, lisas Lepp, et sellist asja on ennegi juhtunud. "Läinud aastal tean vähemalt kahte juhtumit, kus internetifirma juht arreteeriti," ütles ta.

Nylanderi vahistamise aluseks oli Prantsusmaa väljastatud üleeuroopaline vahistamisorder, mis võeti ELis kasutusele algselt võitluseks terrorismi ja maffiaga.

Unibeti süü on eksimine Prantsusmaa 19. sajandist pärinevate seaduste vastu, mis kaitsevad riiklikku hasartmängumonopoli. 2006. aastal kaebasid Prantsuse lotomonopol FdJ ning hobuste võiduajamistele kihlvedusid sõlmiv PMU Unibeti kohtusse.

Euroopa Komisjoni reaktsioon juhtunule oli, et Unibeti juhi vahistamiseks ei olnud õiguslikku alust. Probleemid on hoopis Prantsusmaa hasartmänguseadustes, mis komisjoni hinnangul ei ole ELi seadustega kooskõlas. Suvel läkitas komisjon Prantsusmaale ja mitmele teisele ELi riigile teatise, milles nõuab kohalike hasartmänguseaduste muutmist. Vastasel juhul ähvardab komisjon Euroopa Kohtuga.

"Meie usume, et Prantsusmaa seadused, mida siin on rakendatud, ei ole praegusel kujul kooskõlas ELi seadustega ning vajavad muutmist. Nii ei saa need olla aluseks ühelegi arreteerimiskäsule ükskõik mis riigis," ütles Euroopa Komisjoni pressiesindaja. "ELi seaduste järgi võib olla vahistatud täiesti süütu mees."

"Siin on põhimõtteline vastuolu," kommenteeris Lepp. "ELi sees kehtib üldiselt teenuste vaba liikumise printsiip. Teisalt on liikmesriikides pikaajalised traditsioonid hasartmängude korraldamise monopolide osas. See vaidlus kestab veel pikalt."

Reaktsioonid Prantsusmaa võimude käitumisele olid tormilised. Unibeti peajurist tõmbas paralleele meetoditega USA Guantanamo vangilaagris. Rootsi saadik Euroopa Parlamendis Christofer Fjellner ütles aga ajalehele Financial Times, et prantslased on ELi vahistamisorderist teinud relva nende ründamiseks, kes võitlevad Prantsusmaa protektsionismi vastu. "Mis on järgmine majandussektor, kus prantslased hakkavad arreteerimisega ähvardama?"

Äsja head majandustulemused avaldanud Rootsi riikliku monopoli Svenska Spel juht oli vaoshoitum. "Alati tuleb järgida kehtivat seadust, meeldigu või mitte," ütles Jesper Kärrbrink väljaandele E24.se. 2006. aasta kevadel võrgupokkeri lehekülje avanud riigifirma on teinud sellest korraliku rahamasina.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing