Linux astub taas lihtsureliku poole

Enn Heinsoo 25. oktoober 2007, 00:00

Proovisin eelmisel nädalal välja lastud uut Linuxit nimega Ubuntu, mis on tuntud eelkõige kasutusmugavuse pärast. Laadisin põnevusega ja lihtkasutaja mentaliteediga alla Ubuntu jaoks vajaliku selle kodulehelt. Kuna tarkvara hoitakse ka kohalikus Eesti serveris, kulus aega vaid mõni minut.

Pärast paigaldust, mis võttis aega ligikaudu pool tundi, leidsin rakenduste menüüst vajalikud programmid trükkimiseks, tabelarvutuseks, pilditöötluseks ja palju-palju muud.

Ubuntus on võimalik lisada tarkvara, mida esimese ropsuga tervenisti ei paigaldata, kuna seda on lihtsalt nii tohutult palju.

Ülemisel tööribal paikneva rakenduste menüü alt leian programmide lisamise ja eemaldamise rakenduse.

Lihtkasutaja peaks sealt leidma kõik enda tööks või lõbuks vajaliku. Windows tundub sellise kasuliku lisatarkvara külluses Ubuntu kõrval kui söömishäiretega modell tugeva eesti talunaise kõrval.

Arvuti elementaarne seadistamine, nagu näiteks hiire tundlikkuse muutmine vmt, pole Ubuntus keerulisem kui Windowsis. Esimene probleem oli mul aga driver'itega, mida ma ka ette aimasin. Proovimiseks valitud arvutil oli üsna vähelevinud brändi monitor, mistõttu ei tundnud Ubuntu seda ära. Ka teise monitori toega oli mul jändamist.

Võrgu tuvastas Ubuntu aga probleemideta ära ning pärast esmast käivitamist sain kohe tööle asuda ning kasutada sisseehitatud Firefoxi veebilehitsejat ning erinevaid kiirsuhtlusprogramme, mis toetavad ka MSNi võrku.

Ubuntus on ka palju graafilisi efekte. Näiteks võbelevad aknad erinevat moodi, kui neid sikutada. Õiget klahvikombinatsiooni vajutades kuvatakse keerlevana programmide eelvaated. Viimasena mainitud efekt lisab tegelikult peale silmailu ka mugavust - keerlevate akende seast on lihtne vajalikku leida.

Disain on töölaual samuti silma paitav ning ei jää sugugi Windows Vistale alla.

Ubuntu tühjale arvutile paigaldamine on lihtne, samas - lihtkasutaja jaoks üsna erinev Windowsi paigaldusest. Kui arvuti käivitub, tuleb sisestada Ubuntu CD ja mõne hetke pärast käivitunud Ubuntu operatsioonisüsteem live-versioonina, mida saab proovida andmeid kõvakettale kirjutamata.

Live-CD ongi esmakordsele kasutajale eelkõige mugav viis Ubuntuga tutvumiseks. Pärast tutvumist on võimalik samalt töölaualt Ubuntu kõvakettale paigaldada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing